Manisa’daki Aigai Antik Kenti’nde 2 Bin 200 Yıllık Yemek Takımı Bulundu

1585

Manisa’daki Aigai Antik Kenti’nde yapılan kazılarda, özel törenlerde kullanıldıktan sonra ritüellere göre gömüldüğü ve bir daha kullanılmadığı belirlenen 2 bin 200 yıllık yemek takımı bulundu.

manisadaki-aigai-antik-kentinde-2-bin-200-yillik-yemek-takimi-bulundu

Manisa’da Yunusemre İlçesi Köseler Köyü’nde yer alan geçmişi M.Ö. 8. yüzyıla dayanan Aigai Antik Kenti’nde yapılan kazılarda 2 bin 200 yıllık çanak çömlek takımı bulundu. Yapılan çalışmalarda çanak çömleklerin özel törenlerde kullanıldıktan sonra kasıtlı olarak gömüldüğü tespit edildi.

M.Ö. 150 yılları civarında inşa edildiği bilinen Aigai Kent Meclisi binasında yapılan kazılarda bulunan ve binanın inşaatını kutsamak için düzenlenen törenlerde kullanıldığı sanılan 2 bin 200 yıllık yemek takımlarının, ritüel gerçekleştikten sonra ana kaya çukuruna gömüldüğü kaydedildi. İnanışa göre bir daha kullanılmaması gereken ve bu yüzden yer altına gömülen yemek takımları yüzyıllar sonra bulunup, Manisa Müzesi’ne gönderildi. 2 bin 200 yıllık yemek takımında pişirme kapları (khytra ve lopas), içki kapları (skyphos), içki sürahileri (lagynos) ve tanrı ve tanrıçaları temsil eden pişmiş toprak figürlerin yer aldığı belirtildi.

26.07.2016 Hürriyet