Balıkesir’deki Antandros Antik Kenti’nde Roma Villaları Gün Yüzüne Çıkıyor

3393

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Antandros Antik Kenti’nde, Roma villaları gün yüzüne çıkıyor.

balikesirdeki-antandros-antik-kentinde-roma-villalari-gun-yuzune-cikiyor

Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Kırsal Mahallesi mevkiinde bulunan ve Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan Antandros Antik Kenti arkeolojik kazı çalışmaları, 16 yıldır çeşitli aralıklarla sürdürülüyor. Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Gürcan Polat’ın kazı başkanlığını yürüttüğü heyette, İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi’nden öğretim üyeleri ve öğrenciler dahil, toplam 27 bilim insanı ile 25 kişilik kazı işçisi ekibi görev yapıyor.

2 ayrı noktada sürdürülen kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Gürcan Polat, hedeflerinin, lüks Roma villalarının tamamını gün yüzüne çıkartmak olduğunu söyledi. Polat, Ege Denizi manzaralı lüks bir Roma villası üzerinde çalıştıklarını ve önemli yol kat ettiklerini ifade ederek, “Kazı çalışmalarımızdaki 16’ncı yılımız ve epey bir yol aldık. Bu seneki hedeflerimiz arasında, şu an bulunduğumuz Roma villasının tam planına ulaşmak. Villa, zaten Kuzey’den bir yol ile sınırlanmıştı. Bu sene, Güney yolunu bulmak. Yolun diğer tarafındaki yeni villaların da ip uçlarını yakalamayı hedefliyoruz. Ek bir bütçe geldiği takdirde, bu yıl hemen villanın arkasındaki yeni villaları da aramaya başlayacağız. Bu sezon 3 ay daha çalışma yapmayı planlıyoruz ve yeni sponsor arayışlarımız da sürüyor. Aldığımız sözlerin yerine getirilmesi durumunda bu seneki kazımızı 6 aya çıkartabiliriz. 27 kişilik bir bilimsel heyetimiz var. 25 kişilik te kazı işçisi ekibimiz bulunuyor. Bu sene, Genetik Mühendisliği’nden de arkadaşlarımız heyetimizde var. Bölgenin gen haritasını çıkartma gibi bir amacımız da var. Bir diğer çalışma alanımız da Nekropolis’tir. Burası da 16 yıldır kazılan alanlarımızdan birisidir. Bu sene orasını genişletmeyi hedefliyoruz. Üst tabakalarında M.Ö. 4’ncü yüzyıla ait ev temellerini bulduk. O dönemde kent büyük bir genişleme göstermiş. Nekropol de kullanım dışı kalması nedeniyle, Nekropol’ün üstüne bir Roma yerleşiminin oturduğunu görüyoruz. Şu anda onların çıkartılmasına çalışılıyor. Boş alanlarda da derinleşerek mezarlara ulaşmayı hedefliyoruz. Gen çalışması, a.lanın hangi kavimlere ait olduğunun tespitine yarıyor. Veriler toplandıkça gen haritası şekillenecek” dedi.

04.08.2016 oncekorfez.com Fotoğraf: antandros.org