Bursa’ya Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi Açılacak

1348

Bursa’nın Nilüfer ilçesi Akçalar Beldesi’nde yer alan Aktopraklık Höyüğü’nün de içerisinde yer aldığı Arkeoparka’a Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi açılacak.

Tarih başkenti Bursa’yı, müzecilik anlamında da öncü bir kent haline getiren Büyükşehir Belediyesi, Akçalar’daki Arkeopark’a da Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi kazandırıyor. Yaklaşık 3 bin metrekare inşaat alanına sahip müzede, bölgede yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgularla 8 bin 500 yıl öncesine uzanan yaşamın izleri en güzel şekilde sunulacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üç ayrı toplantı salonu bulunan Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi’nin aynı zamanda bir okul gibi çocukların ve gençlerin eğitimine de önemi bir katkı sağlayacağını söyledi.

bursaya-doga-tarihi-ve-arkeoloji-muzesi-acilacak-1

Yaşamın tüm izleri sergilenecek
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Akçalar Aktopraklık Arkeopark Kazı Başkanı Doç.Dr. Necmi Karul ile birlikte Doğa Tarihi ve Arkeoloji Müzesi inşaatında incelemelerde bulundu. Bursa’nın 8500 yıl öncesine dayanan medeniyetlere ev sahipliği yapan birikimli bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Altepe, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünün yaptığı kazılarla, dünyanın ilk çiftçi topluklarına ait yaşam izlerinin gün yüzüne çıkarıldığını hatırlattı. Başkan Altepe, neolitik ve kalkolitik dönemden 300 yıl öncesi Osmanlı Köyü’ne kadar oluşturulan zaman tünelinde ziyaretçilere tüm bu dönemleri anlama imkanı sunan Arkeopark’a kazandırılan Müzenin aynı zamanda bir okul vazifesi göreceğini ifade etti. Başkan Altepe, “Bu bölgedeki kazılardan elde edilen bulgular ile doğa tarihine yönelik olaylar 3 aynı toplantı salonda sergilenecek. İnşaatı hızla toparlanıyor ve yılsonuna doğru açılışını gerçekleştirmek istiyoruz. Buraya gelen ziyaretçilere, 8500 yıl öncesine dayanan o günkü yaşamın izleri, yaşam tarzları, toplumsal olaylar ve geçirilen evreler en güzel şekilde sunulacak. Doğa tarihi müzesi de burada olacak. Kelebeklerden her türlü canlıya kadar burada sergilenecek. Buraya gelenler bir okul gibi eğitim alacaklar. Küçücük bulgulardan ne kadar önemli sonuçlar çıktığını görecekler” diye konuştu.

13.08.2016 Bursa Büyükşehir Belediyesi