Adana’daki Aigeai Antik Kenti’nde Bin 700 Yıllık Poseidon Mozaiği Bulundu

3392

Adana’nın Yumurtalık ilçesindeki Aigeai Antik Kenti’nde yürütülen kazılarda deniz tanrısı Poseidon’un tasvir edildiği üstünde “Bütün yıkananlar, size selam olsun” yazan bin 700 yıllık mozaik bulundu.

Adana Müze Müdürlüğü’nce Aigeai Antik Kenti’nde sürdürülen çalışmalarda, Roma dönemine ait hamamın soğukluk bölümünde, Yunan mitolojisinde Deniz tanrısı ve baş tanrı Zeus’un kardeşi olan Poseidon’un tasvir edildiği mozaik bulundu. M.S. 3 ya da 4. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen ve kısmen tahrip olan mozaiğin alt kısmında Grekçe  ‘Bütün yıkananlar, size selam olsun’ yazıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, Yumurtalık ilçesinin antik dönemde “Aigeai” olarak adlandırıldığını, önemli bir liman kenti olan bu şehrin tarihinin M.Ö. 2. yüzyıla kadar uzandığını söyledi. Kentin, Roma İmparatorluk döneminde stratejik öneme sahip donanma üssü olarak kullanıldığını, ayrıca bir sağlık merkezi ve antik dönemin hastaneleri olan Asklepion ile de ünlü olduğunu anlatan Tari, antik dünyanın 3 büyük Asklepios Tapınağı’ndan birinin bu kentte olduğunu dile getirdi.

adanadaki-aigeai-antik-kentinde-1700-yillik-poseidon-mozaigi-bulundu-1

Tari, zengin tarihsel kalıntıya sahip bölgede, daha önce de arka kısmı balık kuyruğu olan at üstünde balık avlayan Eros figürünün tasvir edildiği mozaik bulduklarını hatırlatarak, “Yapılan kurtarma kazısında yeni bir mozaiğe daha rastladık. Roma Dönemi’ne ait hamam yapısının frigidarium (soğukluk) bölümünün zemininde dairesel çerçeve içerisinde nadir rastlanan güzellikte Poseidon tasvirli mozaik bulunmuştur.” dedi.

Adana Müze Müdür Vekili Nedim Dervişoğlu, mozikle ilgili şu bilgileri verdi: “Mozaik 11,39 metrekarelik alana sahip, iki ana panoya ayrılmış ve bu panolarda dairesel çerçeveler içinde tasvirler var. Güneydoğu yönünde yer alan tasvir tamamen tahrip olmakla birlikte, kuzey yönünde, dairesel çerçeve içerinde cepheden tasvirlenen, elinde trident (üç dişli yaba), bir omuzunu kapatacak bir örtüsü bulunan, Yunan mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı, Kronos ile Rheia’nın oğlu Zeus ve Hades’in kardeşi, Roma mitolojisinde Neptün olarak bilinen Poseidon tasviri yer alıyor. Poseidon tasvirin sağında ve solunda yunus balığı figürleri görülmekte.”

21.08.2016 Hürriyet