İstanbul’da İki Yıl Önce Bulunan Bizans Sarnıcı Kaderine Terk Edildi

1412

İstanbul Beyazıt’ta Vezneciler Darülfünun Alt Geçidi Güçlendirme Projesi kapsamında iki sene önce başlanılan çalışmalar sırasında bulunan Bizans Sarnıcı kaderine terk edildi. Girişi çöplerle kapanan sarnıcın çevresi evsizlerin sığınma yeri oldu.

Hristiyanlık öncesi döneme ait olduğu tahmin edilen sarnıcın girişinin bir kısmının inşaat çalışmaları sırasında betonla ve molozlarla örtüldüğü, bu sırada bölgedeki çalışmaların Arkeoloji Müzesi’ne bildirilmediği ve müzeye gelen bir ihbarla, sarnıcının girişi bulunduğu halde inşaatı yapan şirketin burayı kapatmaya çalıştığı anlaşılmıştı.

Müze duruma el koyarak o bölgeye arkeolog göndermiş, Bizans yapısının önü demir perdeyle kapatılmıştı. Darülfünun alt geçidi yenilemesi inşaatı ihalesini onaylayan İstanbul 4 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yapının akıbetine karar verecekti. Ancak aradan 2 yıl geçmesine rağmen bir gelişme yaşanmadı. Yapının önünde otlar çıktı. Girişi çöplerle kapandı. Üstünde bulunan atıl bölge evsizlerin sığınma yeri oldu. İçi sokak hayvanlarına barınak oldu.

25.08.2016 Hürriyet