Kütahya’da Yanan Bir Evin Altında Bin 700 Yıllık Mozaikler Bulundu

2068

Kütahya’nın Simav İlçesi’nde 2005 yılında yanarak kurtarılamaz hale gelen bir evin enkazının altında çıkan bin 700 yıllık mozaikler için kurtarma kazıları başladı. İlk etapta bir kısmı açığa çıkartılan mozaiklerde gücü temsil eden aslan, fil ve koç figürleri bulunuyor.

kutahyada-yanan-bir-evin-altinda-bin-700-yillik-mozaikler-bulundu

Simav İlçesi’nin Karşıyaka Mahallesi’nde 2005 yılında çıkan bir yangında kullanılamaz hale gelen ahşap evin kaldırılan enkazının altında, M.S. 2 yada 3 yüzyıllara ait mozaikler bulundu. Bunun üzerine Simav Belediyesi, halk arasında “mozaikli ev” olarak bilinen alanı kamulaştırarak, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Müdürlüğüne devretti.  Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kütahya Müze Müdürlüğü, eski evin temelleri arasında olduğu tespit edilen tarihi mozaiklerin gün yüzüne çıkartılması için çalışmalara başladı.

Kütahya Müze Müdürlüğü başkanlığında başlatılan ve Simav Belediyesi’nin de destek verdiği kazı çalışmaları, 15 kişilik ekiple devam ediyor. İlk aşamada bir kısmı temizlenen mozaiklerde şimdiye kadar aslan, fil ve koç figürleri görüldü. Mozaikler tamamen ortaya çıkarıldıktan sonra alan koruma altına alınacak.

Müze Müdürü Metin Türktüzün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mozaiklerin M.S. 2 yada 3 yüzyıllara ait olduğuna işaret ederek, evin enkazının temizlenerek mozaiklerin açığa çıkarılacağını söyledi.

Mozaiklerin zarar görmeden günümüze kadar gelebildiğini aktaran Türktüzün, “Evin temellerinin bulunduğu alanda tespit edilen Roma dönemine ait mozaikler zarar görmeden günümüze kadar ulaşmış. Küçük renkli taşlardan yapılan bu mozaikler, genellikle hali vakti yerinde olan dönemin zengin insanlarının evlerinin iç kısmındaki taban bölümünde bulunuyor. Kaldırılan enkazın altında eskinin izleri de var. Roma dönemine ait duvarlar var. Buradaki evde yaşayan vatandaşımız mozaikleri de korumuş ve zarar vermemiş.” dedi.

20.08.2016 Anadolu Ajansı