Amasra’daki Kurtarma Kazılarında 50 İskelet Bulundu

1159

Bartın’ın Amasra ilçesinde bir inşaat alanında karşılaşılan antik kalıntılar üzerine başlatılan kurtarma kazılarında Bizans dönemine ait 800 yıllık 50 iskelet bulundu.

Amasra’nın Boztepe mahallesinde iki yıl önce başlatılacak inşaat çalışmaları için sondaj açılmıştı. Açılan sondajda tarihi kalıntılara rastlanmıştı ve ardından bölgede kurtarma kazıları başlatılmıştı. Başlatılan kurtarma kazılarında Bizans dönemine ait 800 yıllık tarihi kalıntılar bulunmuştu. Amasra Müze Müdürlüğü’nün denetiminde geçen Nisan ayında yapılan ve yaklaşık 1 ay süren kurtarma kazısında ‘Şapel’ olduğu düşünülen taş yapı ile yapının çevresinde 50 insan iskeleti bulundu.

Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, yapılan görüşmelerden sonra iskeletlerin özel bir yöntemle kutulara konulup incelenmek üzere 1 ay önce Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanlığı’na gönderildiğini söyledi. İskeletlerin 800 yıllık ve Bizans dönemine ait olduğunu düşündüklerini söyleyen Aydın, şöyle konuştu: “Şu anda iskeletlerin incelenmesi sürüyor. İncelemelerin tamamlanmasının ardından yaş grupları, hastalıkları, ölüm sebepleri ile genetik ilişkileri gibi konular açığa çıkacaktır. Sonuçların gelmesinden sonra neler yapılacağı konusunda bakanlık ve ilgili kurumlarla gerekli görüşmeleri yapacağız. Görüşmeler doğrultusunda tarihi yapı ve iskeletlerle ilgili gerekli çalışmalar devam edecektir. Şu anda kazı alanını da koruma altına aldık.”

27.09.2016 Milliyet