Kars’ta 4 Bin Yıllık Kaz Betimli Çömlek Bulundu

1521

Kars´ın uluslararası lezzeti ve kültürü olan Kaz´ın, bölgedeki sosyal ve kültürel önemi M.Ö 2. bin yılına ait keramikler üzerinde tespit edildi.

Kars Kafkas Üniversitesi’nden Yrd. Doç Dr. Ayhan Yardimciel tarafından yapılan araştırmalarda Kars Arkeoloji Müzesi’nde bulunan M.Ö 2. bin yıla ait Aras Boyalıları Kültürü’ne ait bir çömlek parçası üzerindenki kaz betimi, kaz kültürünün bölgedeki köklü geleneğine ilişkin önemli bir kanıt sunuyor.

Konu ile ilgili bilgi veren Yardimciel, Kars ve Iğdır’ın da içinde olduğu Orta Aras Havzası’nın günümüzden 4 bin yıl önce Aras Boyalıları olarak bilinen kültür birlikteliğine ev sahipliği yaptığını, kültürün diğer kültürlerden farklı olarak boyalı çanak çömlek üzerine geomektrik ve bölgenin faunasına uygun çeşitli hayvan betimleri uyguladıklarını belirtti.

karsta-4-bin-yillik-kaz-betimli-comlekler-buldu

Son altı yıldan beridir, bölgenin en önemli kültür dinamiğini oluşturan ve bugünde izlerini tespit ettiğimiz Aras Boyalıları Kültürü’ne ait bir parçanın 19. yüzyılın ortalarında Ani Antik Kenti kazılarında bulunarak Kars Arkeoloji Müzesi’ne getirilmiş.   Yrd. Doç Dr. Ayhan Yardimciel, Aras Boyalıları Kültürü’ne ait iri bir çanağın gövde başlangıcı kısmında kaz betimlemesi tespit ettiklerini, bu betimlemenin günümüzden 4 bin yıl önce bölge insanının kaza verdiği  sosyal, kültürel ve ekonomik değerin ne kadar eskilere uzandığını göstermesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Bu tespit ile Kars’ın Kaz Kültürü’nün ve Aras Boyalıları Kültürü’nün birbiri ile ne kadar yakın ve iç içe olduklarının 4 bin yıllık belgesi olarak ortaya çıkmış olmasının Kars ve Kaz Kültürü içinde son derece önemli olduğunu belirten Yrd. Doç Dr. Ayhan Yardimciel, Kars ve çevresinin çok zengin bir arkeolojik mirasa sahip olduğunu ve çalışmalarının devam edeceğini bildirdi.

03.10.2016 Kafkas Haber Ajansı