Çin’in Ünlü Terracotta Ordusu Yunanlıların Yardımıyla Yapılmış Olabilir

2480

Çin’de M.Ö. 250’lı yıllara tarihlenen ve binlerce askerin pişmiş topraktan yapılmış heykellerinden oluşan Terracotta Ordusu’nun bulunduğu bölgede Yunanlı heykeltraşlar çalışmış olabilir!

Çin’in Xinjiang eyaletindeki sitede yapılan geniş kapsamlı çalışmalar ile Avrupa özellikli mitokondrial DNA sonuçlarıyla yapılan son araştırmalar batılı kaşiflerin Çin’e bugüne dek bilinenden 1500 yıl önce seyahat edip yerleştiklerini ortaya koydu. Arkeologlar ise Çin’in ilk imparatoru olan Qin Shi Huang’nın mezarını koruyan 8 bin heykelin Antik Yunan etkisinde bir Avrupalı heykeltraşın rehberliğinde yapılmış olabileceğini iddia ediyorlar.  Uzmanları heyecanlandıran diğer bir unsur ise DNA testlerinden Avrupalıların M.Ö. 259-210 yıllarında Qin Shi Huang döneminde bölgede yaşamış olması.

İmparator Qin Shi Huang Mozelesi ve Site Müzesi’nde görevli kıdemli arkeolog Dr. Li Xiuzhen; ‘Artık Çin’inin batı ile ilk yakın temasını İpek Yolu’nun resmi kullanımından çok daha öncesinde yaptığına dair kanıtlarımız var’ dedi. Bu temasın kanıtlarından biri ise Çin’de daha önce Terracotta Askerlerin biçiminde gerçek boyutta insan heykellerine rastlanmamış olması.

Viyana Üniversitesi Asya Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Lukas Nickel’e göre Çin’in ilk imparatoru olan Qin Shi Huang’nın mezarı Büyük İskender dönemini takiben Asya’ya ulaşan Yunan heykellerinin etkisiyle yapıldı. Nickel, Yunanlı bir heykeltraşın bölgede yerli halkı bu konuda bizzat eğittiğini düşündüğünü de ekledi.

Bölgede yapılan kazılarda içlerinde yüksek mevkiden bir metres olduğu tahmin edilen inci ve altından yapılmış mücevherlerle gömülmüş genç bir kadının kemikleri ile imparatorun en büyük oğlu Prens Fu Su’ya ait olduğu düşünülen yay ve süngüyle gömülü bir kafatası çıkarıldı.

cinin-unlu-terracotta-ordusu-yunanlilarin-yardimiyla-yapilmis-olabilir-1

Terracotta Ordusu
M.Ö. 250’lı tarihlerde yapılmış olan pişmiş topraktan oluşan heykeller, 1974’te Çin Halk Cumhuriyeti’nin Xinjiang eyaletine bağlı Xi’an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Ordunun “İlklerin imparatoru” olarak bilinen Qin Shi Huang’ın mezarını koruduğuna inanılır.

Qin Shi Huang, Qin Hanedanı’nı kurarak kendini imparator ilan etmiştir. Tarihçi Si Maqian’in kaydettiğine göre, Qin Shi Huang henüz hayattayken M.Ö. 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsür yıl sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır.

Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir.

12.10.2016 telegraph.co.uk Çeviri: Ayşen Yolcu