Kastamonu’da Hititlere Ait Mezar Yapısında 24 İskelet Bulundu

1297

Kastamonu’nun Daday ilçesinde Hitit dönemine ait olduğu düşünülen ve 3 bin 500 yıl öncesine tarihlenen mezar yapısından 24 mezar çıktı.

Kastamonu’nun Daday ilçesi, Elmayazı köyünde yer alan bir sit alanında kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine 2012 yılında başlayan arkeolojik kazılarda Hititlere ait 24 mezar bulundu. Bartın Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Kazı Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgedeki çalışmalara 2012 yılında başladıklarını söyledi. Kazının Kastamonu Müze Müdürlüğü gözetiminde Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle gerçekleştirildiğini bildiren Yıldırım, 10 kişilik ekiple sürdürdükleri mezar yapısındaki çalışmaların tamamlandığını belirtti.

kastamonuda-hititlere-ait-mezar-yapisinda-24-iskelet-bulundu

Mezar yapısının kurgan olabileceği üzerinde durduklarını ifade eden Yıldırım, “Kars’ta, Erzurum’da örnekleri var. Buradaki örneğimiz Orta Anadolu için önemliydi. Oldukça farklı bir durumla karşılaştık. 3 bin 500 yıl öncesine ait 24 mezar ortaya çıkarıldı. Bunlar cenin pozisyonunda doğu-batı doğrultusunda yatırılmıştı. Kadın, erkek ve çocuk iskeletleri var. Büyük ihtimalle hastalık ya da bir savaş nedeniyle ölünce buraya gömülmüşler. Anadolu’da daha önce 24 kişinin gömülü olduğu bir kurganla karşılaşılmamıştı. Bu da burada sıra dışı bir olayın olduğunu gösteriyor. Kurganın Hitit dönemine ait olduğunu sanıyoruz. Hititler’in yıkılış döneminde toplu ölüm meydana gelmiş olabilir.”

Yıldırım, iskeletler üzerinde çeşitli çalışmaların yapılacağını, kaç yaşında öldüklerinin ve ölüm nedenlerinin tespit edilmeye çalışılacağını anlattı.

kastamonuda-hititlere-ait-mezar-yapisinda-24-iskelet-bulundu-1

İskeletlerle ilgili karbon testi de yapmayı düşündüklerine işaret eden Yıldırım, “Kazı çalışmamızı 50 metrekarelik bir alanda gerçekleştirdik. Bu mezar anıtı bizim için çok önemli. Bir kişi için yapılan mezarda 24 kişinin gömülmesi, burada farklı bir olayın meydana geldiğini gösteriyor. Bu sorulara cevap bulmak için çalışmalarımız devam edecek.” ifadelerini kullandı.

11.11.2016 Haber Türk