Türkiye ABD’den ‘Zeugma Mozaiği’nin Kayıp Parçalarını İstedi!

1094

Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi’nin en kıymetli parçası olan Maenad Mozaiği (Çingene Kızı)’ne ait parçalar ABD’den geri istendi.

turkiye-abdden-zeugma-mozaiginin-kayip-parcalarini-istedi

MS. 2. yüzyıla tarihlenen 800 yıllık esere ait kenar bordürleri 2012 yılında ABD’de bulundu. ABD’nin Ohio eyaletinde yer alan Bowling Green Devlet Üniversitesi’ne ait Wolfe Sanat Merkezi’nde sergilenen esere ait parçalar Türkiye tarafından geri istendi. Mozaiklerin Türkiye kökenli olduğunu ispatlayan bilimsel rapor gönderilmesine rağmen üniversite yetkilileri raporu yetersiz bularak, mozaiklerin yurtdışına yasadışı çıkarıldığını ispatlayan doküman sunulmasını talep etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yıllardır süregelen görüşmelerden bir sonuç elde edilememesi üzerine, konunun UNESCO tarafından da gündeme getirilmesi için Dışişleri Bakanlığı’na başvurdu.

Eski eser kaçakçıları tarafından tahribata uğrayan ve figürlerin çoğu çalınan, Çingene Kızı adıyla anılan mozaikte; kabarık saçlı, saçlarını enseden bağlanan bir eşarpla örten, kulaklarında halka küpeleri olan bir kadın canlandırılıyor.

22.11.2016 Sanat Karavanı