Antalya’da Yurt Binası İnşaatında Mezar Yapısı Bulundu

1764

Antalya’nın Aksu ilçesi’nde bir yurt inşaat için başlatılan temel çalışmaları sırasında etrafı duvarla çevrili antik döneme ait mezar yapısı bulundu.

Antalya’nın Aksu İlçesi Macun Mahallesi’nde, İmam Hatip Lisesi’nin yurt binası inşaatı için kepçelerle temel kazısı başlatıldı. Kazı çalışmasının ikinci gününde alüvyonlarla kaplı alanın yaklaşık bir metre altında kepçeye büyük blok taşlar takıldı. Bunun üzerine Aksu Belediyesi’ne ait iş makinesi kazı çalışmasına yavaş ve itinalı şekilde devam etti. Çukurun derinleşmesiyle birlikte ilk olarak sur şeklinde uzun duvarlar ortaya çıktı. Tarihi kalıntılardan şüphelenen ekipler durumu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bildirdi.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-11-29 08:24:57Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Kazma kürek ve iş makinesi yardımıyla yapılan çalışmada antik döneme ait olduğu tahmin edilen bir mezara ulaşıldı. İtinayla yapılan temizliğim ardından mezar gün yüzüne çıkarıldı. Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından başlatılan kazıda mezarın içinden çıkarılan çok sayıda seramik ve tarihi parçalar incelenmek üzere müzeye götürüldü. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinin incelemenin ardından açıklama yapacağı kaydedildi. Öte yandan mezarın yan tarafından kazı çalışmasına devam edildi.

Mezarın bulunduğu alanın yakınında ise Perge Antik Kenti bulunuyor ve yaz aylarında burada arkeolojik kazılara devam ediliyor.

29.11.2016 Milliyet