Atalarımız İlk Yemeği 800 Bin Yıl Önce Pişirmiş Olabilir

1949

Atalarımızın yediği en eski çiğ yemek kalıntısına ulaşan bilim adamlarına göre ilk insanların 1.2 milyon ile 800 bin yıl arasında bir tarihte yiyeceklerini pişirmeye başlamış olabilir.

Deccan Herald’da yer alan habere göre arkeologların bulduğu 1.2 milyon öncesine ait çiğ hayvan dokusuyla pişmemiş nişasta tanecikleri içeren bir diş plağı mikrofosili, ot ile çam polen tanesi ve haşare tüketimini işaret ediyor.  Saptanan tüm lifler karbonlaşmamış ayrıca odun kömürü ateşi izine rastlanmamış.

atalarimiz-ilk-yemegi-800-bin-yil-once-pisirmis-olabilir

Araştırmacılar arasında hala yemek pişirmek için ilk ateşin hangi tarihte kullanıldığı ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Kimi araştırmacılar 1.8 milyon yıl öncesini işaret ederken kimi araştırmacılar ise 300 ila 400 bin yıl öncesini savunuyor.

Muhtemel ilk ateş kanıtları Afrika’da erken yerleşimlerinde bulunmuştu. Ancak İspanya’da yer alan Sima Del Elefante’deki delil eksikliği insanların ateş bilgisini Afrika’yı terk ederken yanlarında götürmediği izlenimini uyandırıyor.

Avrupa kıtasındaki en belirgin ateş kalıntıları günümüzden 800 bin yıl öncesine tarihlenen İspanya’daki Cueva Negra Mağarası ile İsrail’de yer alan Gesher Benot Ya’aqov’da bulunmuştu. İki yerleşim bir arada ele alındığında ateş yakarak yemek pişirme tarihi 800 bin – 1.2 milyon yıl arası olarak ortaya çıkıyor. 

İngiltere York Üniversitesi’nden Karen Hardy elde edilen tüm erken tarih ipuçlarının insansı yaşama dair bakış açısı için son derece sorgulayıcı olduğunu söyledi. 

Hardy: ‘Avrupalılar 1.2 milyon yıl önce ormanlık alanları öğrenip kavramış, ondan faydalanmaya başlamış ve nişasta içeren yiyecek ve etden oluşan bir beslenme zincirini öğrenmişlerdi’ dedi. Hardy sözlerine bu yeni zaman çizelgesinin insan evrim sürecini anlayabilmemiz açısından önemli olduğunu ve yontma taş devrinde pişmiş yemeğin yüksek enerji sağladığı için beyin hacminin gelişimini de hızlandırmış olabileceğini ilave etti. 

15.12.2016 deccanherald.com Çeviri: Ayşen Yolcu