Mısır’da Doğuş Sahnesini Betimleyen 5 Bin Yıllık Kaya Resmi Bulundu

1544

Mısır’daki Sahra Çölü’nde küçük bir mağaranın tavanında iki ebeveyn, bir bebek, iki hayvan ile birlikte doğudaki bir yıldızı tasvir eden 5 bin yıllık kaya resmi bulundu. Bilim adamları kaya resmini İsa’nın doğumu sahnesine benzetiyor.

misirda-dogus-sahnesini-betimleyen-5-bin-yillik-kaya-resmi-bulundu

İtalyan araştırmacılar Sahra Çölü’nde Nil Vadisi ve Gilf Kebir platosu arasında yapılan bir keşif gezisinde küçük bir mağaranın tavanında kızıl-kahve toprak boyayla resmedilmiş iki ebeveyn, bir bebek, iki hayvan ile birlikte doğudaki bir yıldızı tasvir eden büyüleyici bir betimleme buldu. 

Seeker.com’a konuşan Floransa yakınlarındaki Prato Dünya Bilimleri Müzesi Direktörü Yerbilimci Marco Morelli, söz konusu sahnenin İsa’nın doğumunu anımsattığını ancak kaya resminin İsa’nın doğumundan 3 bin yıl öncesine ait söyledi. 

Morelli ve ekibi mağaradaki çizimleri 2005 yılında keşfetti fakat yeni açıklamaya karar verdi. Morelli: ‘Bu tasvir hristiyanlık sembolleri içinde bir tanesini anımsatmasıyla bir çok soruyu gündeme getiriyor’ diye ekledi. 

Morelli, “Bebek hafif yukarıda göğe yükselir gibi çizilmiş. Bu pozisyon yani bebeğin ebeveynlerinin yanında yer almaması yeni doğmuş veya hamilelik anlamına geliyor. Ölüm teması, aynı bölgedeki taş sanatlarınında dünya ile ilişkilendirildiği düşünüldüğünde, doğumun da gökyüzüyle bağlantılı olduğu muhtemeldir” şeklinde konuştu.

Çizim, iki hayvan ve küçük dairesel figür de dikkate alındığında sembolik olarak daha karmaşık bir hal alıyor. Kafasız aslanın üst kısmının, aynı bölgedeki diğer kaya resimlerinde de görülen mitolojik bir canavar olduğu düşünülüyor. Alt tarafta ise bir babun ya da antropomorfik bir maymun yer alıyor.

İki hayvandan biri olan başsız aslanın üst kısımında, çevredeki bir çok taş sanatı resimlerinde de rastlanan mitolojik bir canavar yeralırken, ikinci hayvan babun/maymun ya da insan biçiminde bir maymun olarak görülüyor.  Cilalı taş devri sanatçısı çiziminin doğu tarafına ise yıldız biçimi eklemiş. 

Bilim adamları bu kaya resimlerin bulunduğu küçük mağaraya “Ebeveyn Mağarası” adını verdi.

Kaya resimlerinin inanılmaz olduğunu söyleyen araştırmacılar keşfin benzerine erken hristiyanlık dönemine dek rastlanmadığını belirttiler. 

22.12.2016 seeker.com Çeviri: Ayşen Yolcu