Atalarımız 10 Bin Yıl Önce ​Çömlekte Yabani Tahıl ve Bitki Pişirmiş Olabilir​

1461

Libya çöllerinde ​yabani tahıl ve bitkileri pişirmek için 10 bin yıl önce kullanılan ilk ​çömlekler bulundu. Bilim adamları,​ bu​ yiyeceklerin ​bir çeşit ​”​lapa​” olduğunu ve ​avdan etsiz dönüldüğünde ana yemek ​olarak ​ye​n​diğini söy​lüyor​.

atalarimiz-10-bin-yil-once-​comlekte-yabani-tahil-ve-bitki-pismis-olabilirler-

Bristol Üniversitesi’nden Dr​.​ Julie Dunne, “Bu, küresel olarak bitki​yi​ işlemenin ilk doğrudan kanıtı ve olağanüstü bir şekilde, erken Kuzey Afrika avcı toplayıcılarının tahıl​, ​tohum, yapraklı​ bitki​​, su bitkileri gibi​ birçok farklı türde bitki tüket​t​iğini gösteriyor.”

Yeşil Sahra
Tarih öncesi dönemde ​Sahra Çölü, göller ve nehirlerle​ çevrili​ yeşil bir savana​ydı​​.​ ​Su​ ​aygırları ve filler de dahil olmak üzere büyük hayvan sürüler​inden oluşan bir yaşam vardı. O dönemde yaşayan insanlar çimen, yapraklı bitkiler ve su bitkilerin​in ​yabani taneler​ini​ topla​dılar.​

atalarimiz-10-bin-yil-once-​comlekte-yabani-tahil-ve-bitki-pismis-olabilirler-​-1

Dunne, “Bitkilerin uzun süre kaynatılmasına izin veren, termal olarak dayanıklı çömlek icadı, tarih öncesi insanların yiyebileceği bitki çeşitliliğini, daha önce​leri​ ​yedikleri ​tatsız ve hatta toksik bitkiler de dahil olmak üzere​,​ önemli ölçüde genişletiyor” dedi.

Öğütmek için kullanılan taşlar da parçalanmış seramiklerin yakınlarında bulundu​.​ ​B​u da tahılların un haline ge​tirildiğini​ düşündür​üyor.​ D​r.​ Duncan, “Veya sadece tahılları uzun süre kaynatmış ve bir çeşit pür​e de​ yapmış olabilirler. İlginçtir ki​ bu,​ bugün Afrika’daki en önemli unsurlardan biri ​ve​ çok uzun bir geçmişi olabilir” şeklinde konuştu.

​Çömlekler, insanlık tarihinde iki kere icat edildi. Doğu Asya’da yaklaşık 16 bin yıl önce, daha sonra Kuzey Afrika’da yaklaşık 12 bin yıl önce. Araştırmacılar, Libya ​Çölü’ndeki Takarkori ve Uan Afuda’daki arkeolojik alanlarda 100’den fazla kırılmış seramik parçasını inceledi. Ç​ömleklerin​ çok çeşitli bitki örtüsünü işlemek için kullanıldığını fark ettiler.​ ​Araştırmacılar bunu​,​ çömleklerde​ki​ yağlı kalıntıların​ karbon izotop oranlarını analiz ederek keşfettiler.

​Çömlekler, bölgedeki bitki evcilleştirme ve tarımın​ı en az 4 bin yıl ön​e çekiyor.

Araştırmacıı Prof​.​ Richard Evershed​, “Erken tarih öncesi çanak çömleklerde yaygın bitki mumu ve yağ kalıntılarının bulunması, ​çöld​e​ eski çanak çömleklerin eski dünyadaki diğer bölgelere kıyasla kullanılma biçiminin tamamen farklı bir resmini sunuyor” dedi. ​​Ç​ömlekler,​ daha sonra süt de dahil olmak üzere hayvansal ürünleri işlemek için kullanılmış​.​

atalarimiz-10-bin-yil-once-​comlekte-yabani-tahil-ve-bitki-pismis-olabilirler-​2

Bitki diyetleri
Atalarımız üç milyon yıl boyunca bitki yiyorlardı.​ ​İlk başta, akşam yemeğinde ​ yumuşak ve sindirimi ​kolay ​olan meyvele​r yediler. Daha sonra, bitkilerin odunsu kısımları​nı ​çukurlar​da yakılan ateşlerde pişirerek, ​onları daha yenilebilir ​hale getirdiler.​ Çanak çömleklerin keşfi, kaynatarak bitkileri pişirmeyi mümkün kıldı ve onları daha lezzetli ve daha az toksik hale getirdi.​ ​Bu insanlık tarihi​ için​ büyük önem taşır​.​ Nişastalı gıdalar enerji ve besin öğeleri ​bakımından​ iyi bir kaynaktır.​ ​Pişmiş bitkiler ve tahıllar gelecekte kullanılmak üzere korunmuş olabilir​ler​.​ ​Ayrıca pişen bu bitkilerin ​​bebekler​i​ besle​y​ebilecek kadar yumuşak​ olması​, belki bebeklerin ​sütten ​daha erken ayrılması​nı sağlamış ve böylelikle kadınların doğurganlığını artır​mış olabilir.​

19.12.2016 bbc.com