Irak’ta 2 Bin Yıl Boyunca Farklı Dönemlerde Kullanılmış Mezar Bulundu

1264

Irak’ın kuzeyinde M.Ö. 4. yüzyıldan M.S. 17 yüzyıla kadar farklı birçok kültürel dönemde kullanılmış mezar gün yüzüne çıkarıldı. Mezarda ayrıca birbirine bakan 2 yılan başı süslü bir bilezikte bulundu.

irakta-2-bin-yil-boyunca-farkli-donemlerde-kullanilmis-mezar-bulundu

Boston Üniversitesi’inden Michael Danti önderliğinde çalışan arkeologların belirttiklerine göre ortaya çıkarılan mezar Büyük İskender’in seferleri sonucu yıkılan Ahameniş (Pers hanedanlığı M.Ö. 550-330) sonrasında inşa edilmiş. 

Arkeologlar iskeletlerin düzensiz durumundan dolayı mezara tam olarak kaç kişinin gömüldüğünün belirlenmesinin zor olduğunu, ayrıca mezarın daha önceki zamanlarda içine girilmiş ve soyulmuş olabileceğini söyledi. Mezarda ayrıca yılan başı süslü bir bilezikle beraber bir çift bronz küpe ve 48 toprak kap bulundu. Toprak kapların 3’ünün sürahi, birinin küçükçe bir kavanoz diğerinin ise ağızlı bir kap olduğu belirtildi. Uzmanlar eserlerin sınırlı sayıda olmasından bu mezarın asil veya varlıklı bireylere değil, daha sade geçmişi olan kişilere ait olduğunu düşünüyor.

irakta-2-bin-yil-boyunca-farkli-donemlerde-kullanilmis-mezar-bulundu-2

Arkeologlar yaklaşık 2 bin yıl boyunca farklı bir çok kültür tarafından mezarın kullanıldığını şu an içinde 6 civarı iskelet olduğunu ve geçmişte en az 5 kişinin daha buraya gömüldüğünü düşünüyor. Bu insanların birbirleriyle bağlantısını henüz aydınlatılabilmiş değil.

Daha sonraki gömülere ait herhangi bir eşya bulunmazken önceki kemikler bir kat toprakla ayrılmış ve başları batıya dönük bir vaziyette gömülmüş. 

irakta-2-bin-yil-boyunca-farkli-donemlerde-kullanilmis-mezar-bulundu-1

Uzmanlar Live Science’a yaptıkları açıklamada sonraki mezarda gömü eşyası olmamasından dolayı mezarın erken veya orta İslam döneminden (M.S. 7-17. yy) kalmış olabileceğini ancak bunun karbon örnekleri olmadan kesinlik kazanmayacağını, tarihte o bölgede Müslüman, Hristiyan, Yezidi ve Zerdüşt gibi bir çok dine mensup insanın bir arada yaşamış olduklarını ilave etti.

Mezar 2013 yazında yol genişletme çalışmaları yapan inşaat işçileri tarafından keşfedildi. Pek çok arkeolog son bir kaç yıldır Kuzey Irak’ta ortaya çıkarılan gömülerin hayati önem taşıdığını, IŞİD militanlarının bir çok dünya mirasını tahrip edip yağmaladığını, neyse ki bu mezarın halihazırda Musul ile birlikte bir kaç kasabanın kontrolünü elinde tutan IŞİD’den uzak olduğunu ifade etti.

09.01.2017 livescience.com Çeviri: Ayşen Yolcu