Antalya’da Lyrboton Kome Gün Yüzüne Çıkıyor

2433

Antalya’nın Kepez İlçesindeki Lyrboton Kome Antik Kenti’ndeki işlikler, hamamlar ve kiliseler, yapılan bitki temizliğinin ardından gün yüzüne çıktı.

antalyada-lyrboton-kome-gun-yuzune-cikiyor-1

Geçen Kasım ayında arkeolojik kazı çalışmasını başlatıldığı Lyrboton Kome Antik Kenti’nde, bitki temizliği çalışmasının tamamlanmasıyla işlikler, evler, hamamlar ve kiliseler gün yüzüne çıktı. İlk aşamada ortaya çıkarılacak merkezi kalıntıların arasından geçen ana yerleşim aksı üzerindeki gezi yolu düzenlenerek, bu yıl içinde ziyarete açılması hedefleniyor.

Doğaseverler buraya geliyor
Yapılan temizlik sayesinde düzenli bir görünüme kavuşan antik kent, şimdiden yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye başladı. Doğaseverler, yürüyüşçüler ile arkeolojiye merakı olanlar, Varsak üzerindeki tepedeki 2 bin yıllık yerleşim yerini geziyor. Yöredeki köylülerin de sık sık ziyaret ettiği antik kent, henüz ziyarete açılmamışken bile cezp etmeye başladı. Bölgenin dönemindeki en zengin kentlerinden Perge Antik Kenti’ne zeytinyağı üreten Lyrboton Kome’ye gelenler, çam ormanlarının altındaki saklı cennetteki yaşam koşulları hakkında fikir sahibi oluyor.

antalyada-lyrboton-kome-gun-yuzune-cikiyor

İkinci etabında restorasyon başlayacak
Antik kentin ziyarete açılmasından sonra başlatılacak ikinci etapta, kazı, onarım ve sağlamlaştırma çalışmaları sürdürülecek. Proje tamamlandığında restore edilmiş Arete Kulesi, zeytinyağı işlikleri, konutlar, kiliseler, hamam, sarnıçlar, mezarlar, floral ve jeolojik zenginlikte doğa ve tarih parkı halka ve turizme kazandırılmış olacak. Bu zenginlik Apollon zeytin hasadı şenlikleri, doğa yürüyüşleri ve kültür gösterileri, müzecilik etkinlikleriyle canlı tutularak geliştirilecek.

24.01.2017 Milliyet