Çin’de Bir General ve Prensese Ait Olan Eşsiz Mezar Bulundu

1831

Çin’de M.S. 564 yılında gömülen bir general ve prenses olan eşine ait mezar gün yüzüne çıkartıldı. Mezarda çiftin iskeletlerinin yanında bir çok heykelcik de bulundu.

cinde-general-ve-prenses-ait-olan-essiz-mezar-bulundu

Çin Kültür Varlıkları dergisinin haberine göre antik mezarda ortaya çıkarılan 105 buluntunun çoğunun toprak kap olduğunu belirten arkeologlar, renkleri hala canlı olan heykelciklerin 56 cm boyunda savaşcı, deve ve davulcuları temsil ettiklerini ifade etti. 

Mezarda bulunan bir kumtaşı yazıt, mezar sahipleri olan General Zhao Xin ve eşi Prenses Neé Liu çiftinin yaşamını anlatıyor. Kitabede; ‘Heqing döneminin üçüncü yılının ikinci ayın yirminci gününde birlikte gömüldüler..‘ ifadeleri yer alıyor. Araştırmacılar bu tarihin 18 Mart 564’e denk geldiğini belirtti. 

Kitabeye göre general ve aynı zamanda vali olan Zhao Xin, 550-577 arası Kuzey Qi hanedanı yönetiminde görev yaptı. Son görevinde ise, Huangniu olarak bilinen kasabadaki garnizonun generali oldu ve garnizonu zafere taşıdı. ‘Binlerce asker hayatını kaybetti ve Zhao Xin halkıyla akın edip, düşmanı yok etti‘ diye devam eden yazıtta, prenses Neé Liu’dense doğası gereği mütevazı ve alçakgönüllü olduğu kadar köklerine saygılı, samimi, iffetli bir evlat olarak bahsediyor.

cinde-general-ve-prenses-ait-olan-essiz-mezar-bulundu-1

67 yaşında vefat eden Zhao Xin ile prenses eşinin neden birlikte gömüldükleri hali hazırda  bilinmezken, kemik analizleri de henüz yayınlanmadı. 

Arkeologların belirttiklerine göre günümüzde Taiyuan şehrinin yakınlarındaki mezar Xishan dağlarının doğu eteklerinde Fenhe nehrinin batı kenarında yer alıyor. 

Konumu itibariyle sembolik değeri olabileceği düşünülen dağ için yazıtta: ‘..dağın zirvesinin kökleri sağlamsa yeryüzünde ve gökyüzünde, güneş ve ay boyunca derinliği, parlaklığı, sertliği ile sivil ve asker birbirini arar ve erkekler doğaları gereği orada olurlar..‘ yazıyor.

Mezarı Shanxi Eyaleti Arkeoloji Enstitüsü, Shanxi Üniversitesi Tarih ve Kültür Okulu, Taiyuan Belediyesi Kültür Varlıkları ve Arkeoloji Enstitüsü ve Kültürel Miras ve Turizm Ajansından arkeologlar Ağustos 2012- Haziran 2013 arası boyunca kazdılar.

06.02.2017 livescience.com Çeviri: Ayşen Yolcu