Erzincan’da Ermeni Mezarlığına Ait Taşlar, Tarla İçin Yerlerinden Söküldü

1191

Erzincan’daki Beybaşı Mahallesi’nde Ermeni mezarlığına ait olduğu sanılan taşlar, tarla yapma bahanesiyle yerlerinden söküldü. Yaklaşık bir senedir tarlanın kenarında kaderine terk edilen taşlarla ilgili ihbar üzerine Erzincan Müze Müdürlüğü inceleme başlattı.

erzincanda-ermeni-mezarligina-ait-taslar-tarla-icin-yerlerinden-sokuldu

Erzincan merkezdeki Beybaşı Mahallesi’nde yıllardır tahrip edilmiş şekilde duran mezar taşları, geçtiğimiz sene de bulunduğu arazinin tarlaya çevrilmesi bahanesiyle yerinden söküldü. Üzerinde haçkarlar ve yazılar bulunan, etrafa saçılmış mezar taşları ve kemiklerle ilgili olarak bir vatandaş Erzincan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ihbarda bulundu. Yaklaşık bir senedir talan edilmiş şekilde duran taşlarla ilgili 14 Mart’ta yapılan ihbar üzerine Müze Müdürlüğü’ne bağlı yetkililer bölgeye gidip inceleme yaptı. Müze Müdürlüğü yetkililerinin, yolun kenarına yığılmış vaziyette bulunan taşları müzeye taşıyacağı belirtiliyor.

erzincanda-ermeni-mezarligina-ait-taslar-tarla-icin-yerlerinden-sokuldu-1

Eski Taşçı Konağı yakınlarında bulunan ve Ermeni mezarlığı olduğu tahmin edilen bölgenin bir kısmının üzerinden İstanbul-Erzurum yolu geçirilmişti. Pancar tarlasına döndürülen mezarlık arazisinin de 49 yıllığına kiraya verilen bir Hazine arazisi olduğu belirtiliyor.

22.03.2017 Agos