Konya’da Hafriyat Çalışmaları Sırasında Yüzlerce Mezar Bulundu

1431

Konya’da Mevlana Müzesi bahçesinde yapılması planlanan ek bina için yapılan kazı çalışmaları sırasında Selçuklu dönemine ait yüzlerce mezar gün yüzüne çıktı.

konyada-hafriyat-calismalari-sirasinda-yuzlerce-mezar-bulundu-2

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlana Müzesi bahçesinde ek bina yapımı için 14 Nisan 2017’de çalışma başlatıldı. Kepçelerin de kullanıldığı kazı çalışmalarında çok sayıda insan iskeleti ve kemik bulundu. Buna rağmen kazı çalışmalarına ara verilmeden devam edildi. Kemiklerin poşetlere alınarak korumaya alındığı belirtildi. Kazı alanının bulunduğu bölgede katmanlı olarak 500 mezarın bulunduğu tahmin ediliyor.

konyada-hafriyat-calismalari-sirasinda-yuzlerce-mezar-bulundu-1

‘600 Yıllık Mezarlar’
İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili mezarların geçmişinin 600 seneye dayandığını belirterek yapılan çalışmanın baştan itibaren bir hata olduğunu söyledi. Yetkili “Burası Mevlana hazretlerine Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat tarafından armağan edilen bir bahçe. Burada mezarların olduğu zaten biliniyordu. Bunların tamamı Müslüman mezarlığıdır. Burada kabirleri bulunan zatların içinde dönemin âlimleri, evliyaları, ilim adamları, Mevlana ailesine hizmet etmiş kişilerin yanı sıra semazenlerin olduğu biliniyor” dedi.

‘Kapatılması Gerekirdi’
Belediyenin herhangi bir arkeolojik çalışma yapmadan kazı çalışmasına da başladığını dile getiren yetkili “Hadi bu yanlışı yaptın, konunun vahametini öğrendikten sonra bu çalışmanın hemen durdurularak buranın üzerinin kapatılması gerekirdi. Tamamen halisane bir düşünce ile yola çıkmış olan belediye yetkilileri büyük bir günaha imza atıyor. Belediyeye başka yerler gösterilmesine rağmen burada ısrar edildi” şeklinde konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin konuya ilişkin açıklamasında ise “Yeni müze binası yapım çalışmaları kapsamında müze müdürlüğü gözetiminde devam eden kazı çalışmalarında mezar yerleri tespit edilmektedir. Tespit edilen mezarlar krokiye işlenip Müzeler Genel Müdürlüğü ve ilgili kurumlara sunulacak, alınacak karar çerçevesinde çalışmalar devam edecektir” denildi.

konyada-hafriyat-calismalari-sirasinda-yuzlerce-mezar-bulundu

Bakanlık Şikayetleri Dikkate Aldı
Öte yandan kazıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’na çok sayıda şikayet maili gittiği, bakanlığın da şikayetleri dikkate alarak gerekli değerlendirmeleri yapacağı öğrenildi. Konya’ya gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcı Hüseyin Yayman da Mevlana’nın türbesini ziyaret ettikten sonra alanda incelemede bulundu.

Anadolu’nun Temelini Atan İnsanlara Neden Saygısızlık Yapılıyor?
Selçuk Üniversitesi Tarih Bölüm Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Ali Hacıgökmen: Bölgedeki ilk defin 1231 yılında yapıldı. İlk defnedilen Mevlana’nın babasıydı. Ardından 1273’te Mevlana defnedildi. Mevlevilik tarikata dönüştükten sonra Mevlevi tarikatı mensupları yıllarca buraya defnedildiler.

Büyük Facia
Selçuk Üniversitesi Tarih Bölüm, Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Demirci: “Konya, son yıllarda Anadolu’da, tarihin en çok yağmalandığı şehir haline dönüştü. Bu mezarlara ve geçmişimize sahip çıkılmaması büyük bir faciadır.”

28.04.2017 Haber Türk