Latmos’ta Tesadüfen Bir Manastıra Ait Kalıntılar ve Freskler Bulundu

1161

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) üyeleri, Latmos’ta kayalık arazi içerisinde kaçak kazılarla tahrip edilmiş bir manastıra ait kalıntılar ve duvar resimleri buldu.

latmosta-tesadufen-bir-manastira-ait-kalintilar-ve-freskler-bulundu-2

Kayalık ve ormanlık yapısı nedeniyle gözden uzak kalarak günümüze ulaşabilen antik Latmos bölgesinin 8 bin yıllık tarihine yeni keşfedilen kalıntılar ekleniyor. Aydın ve Muğla illeri sınırlarındaki Beşparmak Dağları’nın yamacında bulunan bölgeye doğa gezisi yapan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği Başkanı Bahattin Sürücü, gezi esnasında tesadüfen bir manastıra ait kalıntılar ile kaya duvarlarına çizilmiş freskler (resim) bulduklarını söyledi.

latmosta-tesadufen-bir-manastira-ait-kalintilar-ve-freskler-bulundu

Manastırın Bizans Dönemi’ne ait olabileceğini kaydeden ve kayalara işlenmiş freskleri oldukça etkileyici olduğunu anlatan Sürücü, “Tesadüfen bulduk. Engebeli ve kayalık bir yapıya sahip Latmos’da daha ne kadar eser var bunu bilmek imkânsız. Keşiflerin yapılması için zamana ve yetkililerin ilgisine ihtiyaç var. Fresklerin yanındaki yaşam bölgesinin oldukça geniş bir alana yayıldığı gördük. Bizi üzen ve tedirgin eden Kaçak kazı yapanların bıraktığı izler. Her tarafta kazma kürekle açılan 2 metre derinliğinde çukurlar var. Bu kadar zorlu bir coğrafyada bile tarihi eserler tahrip ve talan edilebiliyor” dedi.

latmosta-tesadufen-bir-manastira-ait-kalintilar-ve-freskler-bulundu-1

‘Milli park olmalı’
Beşparmak Dağları ve çevresinin, Batı Anadolu’nun etkileyici ve arkeolojik açıdan zengin bölgelerinden olduğunu söyleyen Sürücü, “Latmos’da kayaların rüzgâr ve yağmur erozyonuyla aşınmaları sonucu, insanın kendini farklı bir gezegende hissedeceği olağanüstü görüntüler yaşanıyor. Başta 8 bin yıllık tarih öncesi kaya resimleri olmak üzere, antik yerleşimler, kutsal alanlar, antik döşeme yollar, kaleler ve savunma yapıları, Bizans manastırları, freskler gibi pek çok insanlık mirası dağın gizemli coğrafyasında yer almakta. Biz milli park ilan edilmesini beklerken maden ocaklarına verilen izinlerle yok olma tehlikesi yaşanıyor. Maden ocakları geri dönülemez tahribatlar oluşturarak Latmos’u yok edebilir. Latmos’u insanlık mirası değerinde korumalıyız” ifadelerini kullandı.

01.06.2017 Milliyet