Burdur’da Roma İmparatoru’nun 1900 Yıllık Yazlık Konutu Bulundu

2016

Burdur’da yer alan Kibyra Antik Kenti’nde, M.S. 161-180 yılları arasında hüküm sürmüş olan İmparator Marcus Aurelius ve ailesine ait olan 1900 yıllık yazlık konut bulundu.

burdurda-roma-imparatorunun-1900-yillik-yazlik-konutu-bulundu-1

Kibyratis’in iç bölgeleri, 2008’deki kapsamlı arkeolojik araştırmalar başlayana kadar nispeten keşfedilmemişti. Bu kazılar sayesinde, varlığı şimdiye kadar sadece yazıtlarla bilinen Kibyra Antik Kenti taraflarındaki büyük kırsal alanlar ortaya çıkarıldı. Avusturya Arkeoloji Enstitüsü tarafından yapılan analize göre bu mülklerden dördü, imparatorluk ailesinin de aralarında bulunduğu yerel ve Roma soylularına aitti.

burdurda-roma-imparatorunun-1900-yillik-yazlik-konutu-bulundu-2

Arkeolojik kalıntılar ağır hasar görmüş olsa da yapılardaki mozaikler, mermer duvar dekorasyonları ve kil su boruları açıkça görülmekte idi.  Ayrıca bu binaların tarımsal odaklı yapıldığı, bulunan metal eşyalardan ve şarap yapmak için kullanılan mermer preslerle açık bir şekilde tespit edildi. Bu tarımsal işletmeler, sahiplerine servet kazandırmakla kalmayıp, tatil evi olarak da hizmet ediyordu.

burdurda-roma-imparatorunun-1900-yillik-yazlik-konutu-bulundu-3

Bu mülklerden birinin yanında adak sunağı bulundu. Sunağı üzerinde, Roma soylularının en popüler eğlence dallarından biri olan av partisi anlatan bir şiir yazılmıştı. Yazıta göre bu adak Calpurnii ailesinden Marcus Calpurnius Longus tarafından adanmıştı. Ayrıca yazıtta Longus’un av seferi sırasında bir dağ keçisini öldürdüğü ve bunu tanrılara feda ederek topraklarını ve zenginliklerini koruduğu yazılıydı.

burdurda-roma-imparatorunun-1900-yillik-yazlik-konutu-bulundu

Diğer buluntular arasında eski bir Frig tanrıçası olan Kibele’ye ait kayaya oyulmuş bir kabartma yer almakta. İkinci bir kabartma ise, bir kurt tarafından saldırıya uğrayan çobanı gösteriyor. Arkeologlar taş kabartmaların kendisini saldırıdan kurtardığı için çoban tarafından tanrıça  Kibele’ye ithafen yapıldığını düşünüyor.

Kibyra Antik Kenti’ndeki başka bir önemli keşif ise, 2011 yılında, Arkaik Çağ’a tarihlendirilen ve kuzey araştırma alanındaki bir aslan kabartmasıyla birlikte bulunan Lidya kaya mezarı oldu.

Bilinmeyen bir sebep yüzünden, Calpurnii ailesi Kibyra Antik Kenti’ndeki mülkünü kaybetti ve burası M.S. 2. yüzyılın sonlarına doğru kraliyet ailesinin eline geçti. Yeni sahiplerden biri, Marcus Aurelius’ın kızkardeşi olan Annia Cornifica Faustina’ydı.

18.04.2017 haaretz.com