Samsun’daki Yol Kazısında Bizans Dönemi Mezarları Bulundu

1709

Samsun’nun İlkadım İlçesi’nde yol çalışmaları sırasında Bizans dönemine ait iki kiremit mezar bulundu.

samsundaki-yol-kazisinda-bizans-donemi-mezarlari-bulundu

İlkadım ilçesine bağlı Ataköy Mahallesi’nde sağanak yağış nedeniyle yol için kazı çalışmalarının yapıldığı bölgede bir göçük meydana geldi. İşçiler göçüğü kaldırdığı esnada ise kiremitten yapılmış mezar taşları ve kafatasıyla karşılaştı. Durumun jandarmaya bildirilmesi üzerine olay yerine gelen ekipler kazı alanında inceleme başlattı. Yapılan incelemelerin ardından Samsun Müze Müdürlüğü yetkililerine haber verildi.

Yapılan incelemeler sonucunda Samsun Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Samsun’un İlkadım ilçesi Ataköy Mahallesi İlyas Kılıç Caddesi’nde 20 Haziran’da gerçekleşen alt yapı ve yol genişletme çalışmaları sırasında saat 18.00’de birkaç adet mezar ortaya çıktığı İlkadım Jandarma Komutanlığı tarafından Samsun Müze Müdürlüğüne telefon yoluyla bildirilmiştir. Söz konusu alana 21 Haziran 2017 tarihinde gidilerek gerekli incelemeler yapılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde, İlyas Kılıç Caddesi’ndeki genişletilen yolun kuzey kesitinde iki adet kiremit mezar kalıntısı ile toprağa hiç bir uygulama olmadan direkt gömülmüş bir adet mezar kalıntısının varlığı saptanmıştır. Bu nedenle kesitlerde fark edilen mezarlarda aynı gün kurtarma kazısı gerçekleştirilmiştir. Kesit üzerinde en doğuda bulunan mezardaki gömü, kayalık kısmın 0.20 santim derinliğinde düzleştirilen zemin üzerine yerleştirilmiştir. Gömünün üzerine ise sadece toprak serilerek kapatılmıştır. Basit toprak mezar olarak tabir edilen mezardaki gömüye ait sadece baş ile bel arasındaki iskelet kalıntılarına rastlanmıştır. Basit toprak mezarın 0.30 santim batısında ise üzeri kiremitle kapatılan diğer mezar bulunmaktadır. Bu mezardaki gömünün üzeri kiremitler birbirine çatılmak suretiyle kapatılmıştır”

samsundaki-yol-kazisinda-bizans-donemi-mezarlari-bulundu-1

“Ancak toprak kaymaları ve fiziki tahribatlar mezarın yapısını bozmuş yarıya yakın bir kısmının yok olmasına sebebiyet vermiştir. Bu durum mezarın üzerini örten kiremitlerin ve gömüye ait iskeletlerin kaymasına neden olmuştur. Geride kalan kısmında gerçekleşen kazı çalışmalarında mezarın üzerini örten kiremitlerin çevresinin orta boylu moloz taşlarla desteklendiği görülmüştür. Mezarı kapatan kiremitler kaldırıldıktan sonra ortaya çıkan gömüye ait iskeletlerin yatış yönünün saptanmayacak derecede karışmış olduğu görülmüştür. Kiremit mezarın 0.80 santim batısında bulunan birbirine çatık vaziyetteki kiremitler başka bir mezara işaret ettiği gerekçesiyle kazılmıştır. Kazı sonrası çeşitli tahribatların mezarın neredeyse tamamen yok olmasına sebebiyet verdiği anlaşılmıştır. Bu mezar kalıntısında gömüye ait hiç bir bulguyla karşılaşılmamıştır. Bu kiremitlerin ise mezarın kuzeyini sınırlandıran son düzenleme olduğu anlaşılmıştır. Mezarlar zeminin yaklaşık 0.80, 1.10 metre derinliğinde ortaya çıkmıştır. Her üç mezar kalıntısında ölü hediyesi olarak kullanılmış buluntuyla karşılaşılmamıştır. Buluntuyla karşılaşılmamasına rağmen bu tipteki mezarları Doğu Roma Dönemi’nde kullanım gördüğü bilinmektedir

22.06.2017 İhlas Haber Ajansı