Erzurum’da Definecilerin Tahrip Ettiği Karaz Köprüsü Onarıma Alındı

1005

Erzurum’da Fırat’ın kolu Karasu üzerinde bulunan ve 4. Murat’ın yaklaşık 400 yıl önce yaptırdığı defineciler tarafından delik deşik edilen Karaz Köprüsü onarıma alındı.

erzurumda-definecilerin-tahrip-ettigi-karaz-koprusu-onarima-alindi-1

Dördüncü Murat’ın 1635 yılında Revan seferine giderken yaptırdığı 8 kemerli, 35 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki Karaz Köprüsü, dedektörlü definecilerin kaçak kazıları ile harabeye döndü. Erzurum’un Aziziye ilçesine bağlı Kahramanlar Mahallesi’nin ulaşımını sağlayan taşköprü ve çevresinde, ayrıca definecilerin iş makineleri ile kazı yapmaları büyük tepki gördü.

8 kemerli köprünün yanında tarlası bulunan Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı’nın “Köprüler yapılırken, onarımları için bir ayağına bir miktar altın konulduğu yönünde efsaneler anlatılıyor. Yıllardan beri bu efsaneye inananlar, tarihi köprüleri, çeşmeleri delik deşik etti. Köprünün iki ayağında iş makineleri ile kazı yapılmış. Adam boyu çukurlar açılmış. Bunlara ‘dur’ diyecek kimse yok mu?” yakınması üzerine, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ulaşıma kapatılan tarihi köprüde restorasyon çalışmaları başlatıldı.

erzurumda-definecilerin-tahrip-ettigi-karaz-koprusu-onarima-alindi

İlk restorasyonda Karaz Höyük’ten çıkan taşlar kullanılmış
Yıllardan beri Karaz Köprüsü’nün tahrip edilişine üzülerek tanık olduğunu hatırlatan Nazmi Ilıcalı, köprünün adını yakınında bulunan Karaz Höyüğü’nden aldığını belirtti. Höyükte yapılan kazılar sırasında üzerinde çeşitli hayvan motifleri bulunan taşlar çıkarıldığını, daha sonra bu taşların köprünün onarımında kullanıldığına işaret eden Nazmi Ilıcalı, şunları söyledi: “Köprünün ilk onarımını yapan müteahhit, o höyükten çıkan üzerinde hayvan motifleri bulunan taşları kullandı. Hayvan motifli taşları görenler de bunları işaret sandı. ‘Köprüde altın var’ iddiaları üzerine defineciler Karaz’a hücum etti. Taşı sökerken altın çıkacağını düşündüler ama hiç bir şey çıkmadı. Köprü de harabeye döndü. Yapılan haberlerden sonra Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bu köprü ihale edildi. Bölgede aynı mimariye sahip toplam üç köprü onarıma alındı. Köprünün onarım çalışmaları 3 yıl içinde tamamlanacak. İnşallah bu köprü aslına uygun olarak yeniden onarılır. Karaz Köprüsü de hayata tutunmuş olur. “

26.08.2017 haberler.com