İznik’te Mezar Odaları Defineciler Tarafından Tahrip Ediliyor

2029

Bursa’nın İznik ilçesinde Karayolları tarafından yol genişletme çalışmasında ortaya çıkarılan Roma dönemine ait mezar odası, define avcıları tarafından talan edilirken, tahribat her geçen gün büyüyor.

iznikte-mezar-odalari-defineciler-tarafindan-tahrip-ediliyor

İznik’in Elbeyli Köyü’nde çağının en güzel örneklerinden biri olarak gösterilen ve dromoslu tümülüs olarak adlandırılan mezar odası, 1980’lerin sonlarına doğru karayolları tarafından yol genişletilme çalışması sırasında ortaya çıkarıldı. O günün kayıtlarına göre, ortaya çıkarılan odada ranza tipli altlı üstlü dört kline, bunların üzerinde kırmızı renklerle işlenmiş şeritler yatak ve yastıkları bulunmaktaydı. Roma dönemi mezar odasının girişi definecilerden korunmak için demir kapı ile kapatıldı.

iznikte-mezar-odalari-defineciler-tarafindan-tahrip-ediliyor-1

Zaman içinde demir kapısı yıkılıp içi tahrip edilen dromos mezar odası, bugün de aynı saldırıya maruz kalıyor. 2011 yılında çekilen fotoğraflarda yer alan kesme duvarların bazıları bugün yerinden sökülüp atılmış ve define aranmış.

Roma dönemi nadide mezar yapıtlarından olan oda mezarın acilen korunma altına alınması gerektiği ifade ediliyor. Bugün, mezar odasının taş kapısı, zeminleri, klineleri ve duvarlardaki kesme taşları geniş çapta tahrip edilmiş halde sahip çıkılmayı bekliyor.

11.07.2017 Olay Gazetesi