Side Antik Kenti’nde Roma Dönemine Ait Heykeller Bulundu

1175

Antalya’da yer alan Side Antik Kenti’nde Roma dönemine ait kadın ve erkek heykelleri bulundu.

side-antik-kentinde-roma-donemine-ait-heykeller-bulundu

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde yer alan Side Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında Roma dönemine ait başsız kadın ve erkek heykelleri bulundu.

Side Antik Kenti’ni gezen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, müzeyi de ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Side kazılarında geçen günlerde bulunan başsız erkek ve kadın heykellerini inceleyen Yaymana Kazı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Alanyalı tarafından bilgi verildi. Kazı yaptıkları bölgenin daha önce Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından kazıldığı için böyle bir heykel çıkmasını beklemediklerini söyleyen Prof. Dr. Alanyalı, “Büyük olasılıkla vali gibi o binayı yapan karı koca yan yana bulundu. Aslında hiç beklemiyorduk. Devlet agorası denilen yapı içerisinde niş ortaya çıktı. Biz önce inanamadık. Ve düşmemiş, orijinal bir şekilde nişin içerisinde ayakta duruyorlardı” diye konuştu.

side-antik-kentinde-roma-donemine-ait-heykeller-bulundu-2

Prof. Dr. Alanyalı heykellerin yapım tarihinin milattan sonra olduğunu belirterek, şimdilik heykellerin başının olmadığını ancak kazının halen devam ettiğini kaydetti.

18.07.2017 Hürriyet