Sagalassos Antik Kenti’nde 2000 Yıllık Çeşme Bulundu

1769

Burdur’da yer alan Sagalassos Antik Kenti’nde arkeolojik kazı çalışmalarında 2000 yıllık yeni bir çeşme yapısı bulundu.

sagalassos-antik-kentinde-2000-yillik-cesme-bulundu

Ağlasun İlçesi’nde Sagalassos Antik Kenti’nde arkeolojik kazı çalışmaları yürütülürken 2000 yıllık yeni bir çeşme yapısı gün yüzüne çıktı. 1995’den beri kazı çalışmalarında yer alan Belçika Katolik Leuven Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Peter Talloen,  bu yılki kazılarda bulunan çeşmenin kendileri için süpriz olduğunu belirtti.

Antik kenttin yukarı agorada kısmında yer alan Antoninler Çeşmesi’nin hemen önündeki zeminde bulunan çeşmeyle ile ilgili Dr. Talloen unları söyledi: “Antoninler Çeşmesi’ni 2010 yılında çalışır hale getirmiştik. Antoninler Çeşmesi önündeki kalıntıda daha eski bir çeşmeye ait temel taşları bulduk. Bu çeşmenin tarihini öğrenmek, yapının hangi döneme ait olduğunu öğrenmek için kalıntının etrafından birkaç tane açma açtık.”

sagalassos-antik-kentinde-2000-yillik-cesme-bulundu-1

Dr. Talloen, kalıntıdan çıkan seramiklere göre çeşmenin, M.Ö. 1’inci yüzyılın sonuna ait olduğunu kaydetti. Şehirdeki insanlar tarafından su ihtiyacı, hem de serinlemek için kullanılan bir çeşme olduğunu belirten Dr. Talloen, “Erken Roma döneminden itibaren büyük çeşme binaları bulunuyordu. Sagalassos’ta bol su vardı. Temel taşının altından ana toprağı görebiliyoruz” diye konuştu.

Dr. Talloen, 1850 yıllık Antoninler Çeşmesi yapılırken eski çeşmenin yok edildiğini anlattı.

20.07.2017 t24.com.tr