Uşak’ta Yol Çalışmaları Sırasında 2000 Yıllık Nekropol Bulundu

1376

Uşak’ta yol çalışmalarında Roma dönemine ait 2000 yıllık nekropol alanı bulundu. Mezarların savaşlarda ölenler için sembolik olarak yapıldığı düşünülüyor.

usakta-yol-calismalari-sirasinda-2000-yillik-nekropol-bulundu-1

Uşak Müze Müdür Vekili Şerif Söyler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayağıl köyü yakınlarında sürdürülen yol çalışması sırasında Roma dönemine ait nekropol alanına rastlandığını söyledi. Bölge tescil edildikten sonra Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle kurtarma kazısına başladıklarını hatırlatan Söyler, söz konusu alanda 52 sondaj yapıldığını ve 33 mezar açıldığını ifade etti. Söyler, şimdiye kadar alanda ana kaya oyulmuş arkosollü, ana toprağa oyulmuş basit mezar ve tekne tipi olmak üzere 3 tip mezar bulunduğunu dile getirdi.

usakta-yol-calismalari-sirasinda-2000-yillik-nekropol-bulundu-2

Savaşlarda ölenler için sembolik olarak yapıldığı düşünülüyor
Kazıda sıkça mezar hediyelerine rastlandıklarını aktaran Söyler, şöyle konuştu: “Mezarların tamamına yakınında iskelet bulunmaması dikkat çekici. Nekropol alanda iskelet olmamasını bunların sembolik mezar olmasına bağlıyoruz. Tüm bunlar, yaşanan savaşta bir yakınını kaybeden ve cesedi eve ulaşmayanlar için yöre halkı tarafından burada sembolik bir mezarlık oluşturulduğunu düşündürüyor. Çünkü o dönemde dini inançlara göre mezar başlarında seremoni yapılıyordu. Tahminlerimiz mezarların bu seremoni için hazırlanmış olduğu yönünde.”

usakta-yol-calismalari-sirasinda-2000-yillik-nekropol-bulundu

Bazı mezarlar tahrip edilmiş
Yüzeye yakın bazı mezarların tarihi eser kaçakçıları tarafından tahrip edildiğini anımsatan Söyler, tarihi ve kültürel mirasa verilen bu zararların hiçbir şekilde telafi edilemeyeceğine vurgu yaptı.

Kurtarma kazısı tamamlandığında bir rapor hazırlayacaklarını bildiren Söyler, “Koruma önlemleri alındıktan sonra bölgenin akıbeti belli olacak. Önemli olan bizim bilimsel anlamda kazıyı tamamlamamız” diye konuştu.

23.07.2017 Milliyet