Antalya’daki İnşaat Kazısında Roma İmparatorunun 1700 Yıllık Mektubu Bulundu

1696

Antalya’nın Manavgat İlçesi’ndeki bir inşaatın temel kazısında Roma İmparatoru Gallienus’un 1700 yıl önce Side’ye gönderdiği mektubun taşa işlenmiş hali bulundu.

antalyadaki-insaat-kazisinda-roma-imparatorunun-1700-yillik-mektubu-bulundu

Manavgat İlçesi’ndeki bir iş yerinde Side Müzesi gözetiminde yapılan inşaat kazısı sırasında Roma İmparatoru Gallienus’un M.S. 266 ya da 267 yılında Side’ye gönderdiği mektubun taşa işlenmiş hali gün yüzüne çıktı.

Taş mektup Bizans döneminde döşeme taşı olarak kullanılmış
İnşaatta yapılan arkeolojik sondaj kazılarında, zeminin 1 metre altında bir evin girişi olduğu düşünülen buluntular ortaya çıktı. Bizans’ın son dönemlerine ait buluntular arasında yer döşemesi olarak kullanılan M.S. 266 ya da 267 yılında yazıldığı tespit edilen Roma İmparatoru Gallienus’un Side’ye gönderdiği mektubun taş üzerine işlenmiş hali bulundu. Roma imparatorunun yapılacak yardım ve buğdayda vergi indirimi konusunu içeren mektubu Side Müzesi’ne götürülürken, iş yeri sahibi Haluk Şen giriş avlusunu temizletip, taş mektubun iki kopyasını yaptırdı. Bunlardan biri bulunduğu tarihi yapılar arasındaki orijinal yerine konularak üzeri cam bölmeyle kapatılırken, diğeri ise iş yerinin girişinde müşteriler için sergilenmeye başladı. Gelen yerli ve yabancı turistler tabandaki cam bölmenin altında duran tarihi eserin kopyasını inceleyip yoğun ilgi gösterdi.

Side Müzesi’ne götürülen Roma İmparatoru Gallienus’a ait orijinal mektubun ise bakımının yapılarak teşhirde sergilemek üzere hazırlıkların sürdüğü belirtildi.

Side’de bulunan ilk imparator mektubu
Bulunan eserin Side açısından çok önemli olduğunu kaydeden Haluk Şen, “İmparator Gallienus’un dönemin Side’sindeki ekonomik zorluklara destek olmak amacıyla bazı vergilerin alınmadığı, tahıl yardımı yapıldığından bahsedilen bir yazıt. Bu Side’de 1946/1947’den beri süren kazılarda çıkan ilk imparator mektubu olması açısından çok önemli bizim için. Değerli bir yazıt ama geç dönemlerde burada yer döşemesi olarak kullanılmış. Bu yazıtın orijinalini müzeye kaldırdık. Biz, turistlere göstermek amacıyla birebir kopyasını yaptık ve yerine koyduk” diye konuştu.

Roma İmparatoru Gallienus’un Side’ye gönderdiği mektupta şu ifadeler yer alıyor;
“Uğurlu olsun! 15 yıldır halk vekilliği yetkesine sahip, 7 kere konsül olmuş, İmparator Publius Licinnius Gallienus dindar ve mutlu Augustus, yüce başrahip, Germanicus Maximus (Almanların en yüce gazisi), Persicus Maximus (Perslerin en yüce gazisi), Side yöneticilerini, meclisini ve halkını selamlıyor. Ülkenizin kendi kendine yeterli olduğuna kesinlikle inandığım için bu kötü durumun ortaya çıkışıyla ilgili olarak ülke dışından bir yardıma ihtiyacınızın olabileceğini hiç düşünmedim. İhtiyacınızı karşılamaya yönelik bir çözüm buldum ve kentin kullanımı için gönderilen buğdayın vergi ödemelerinden muaf tutulmanızı emrettim. Çünkü eğer buğdayı dışarıdan makul fiyata temin ederseniz, bundan elde edeceğiniz kazanç size tahsis edilen ürününki kadar kısa sürede olmayacaktır. Eğer tüccarlarla uzlaşmaya varabilirseniz, tahıl taşıyan gemilerin karaya daha rahat yanaşacağına inanıyorum. Vergi ödemelerinden muaf olmanızın ve (kentinizin) güvenilir olmasını (olacağını) düşünüyorum”

27.07.2017 Cumhuriyet