İznik’in 2500 Yıllık Surlarına Sprey Boya İle Yazı Yazıldı

1551

İznik’te M.Ö. 4. yüzyılda yapımına başlanan yaklaşık 2500 yıllık surlara sprey boya ile yazılar yazıldı.

Bursa’nın İznik ilçesinde M.Ö 320 -325 yıllarda Bithynia döneminde temeli atılıp Roma, Bizans dönemlerinde inşa edilen İznik Surları günümüze kadar bir çok kez restorasyon gördü. Son olarak temizleme çalışması devam eden tarihi surların Topkapı girişi ile İstanbul Kapı Çınarlı Camii arasında olan kısım sprey boyalar ile çeşitli yazılar yazılarak büyük tahribat uğradı. Bu bölge daha önce mıcır dökülerek temizlenmiş ve ilçe turizminin hizmetine açılmıştı.

Yazıları görenler çok oluyor
2500 yıllık ve 4500 metre uzunluğundaki tarihi İznik surlarının yaklaşık 500 metre boyunca sprey boyalar ile yazıları ve hatta küfürlerin bile yazıldığını görenler büyük bir şok yaşarken “Tarihi kale değil sanki grafiti yazı duvarı, çok yazık” derken bazı vatandaşlarda “Bunun önüne geçmek çok zor, madem gençler yazı yazmak istiyor o zaman ilçenin bir yerine duvar yapılsın isteyen orayı boyasın çizsin ama tarihi yapılara yapmasın. Gençlere boyamak için bir yer lazım demek ki” dedi.

İznik’te daha önce de Berberkaya Lahdi aynı şekilde büyük tahribata uğramış ve binlerce lira harcanarak temizleme çalışması yapılmıştı.

03.08.2017 iznikrehber.com