İznik’te 1600 Yıllık Oda Mezar Defineciler Tarafından Tahrip Edildi

4731

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan 1600 yıllık oda mezar defineciler tarafından tahrip edildi. Koruma amaçlı yapılan kapıyı kıran defineciler, hilti ile mezarın koruma duvarını yıktı.

Bursa’nın İznik ilçesine ziyaret için gelenlerin uğrak noktası olan Elbeyli köyündeki oda mezar talan edildi. Oda mezarı (hipoje) ziyarete gelenler, gördükleri manzara karşısında şaşırdı. Koruma altına alınan oda mezarın pimapenden yapılmış kapısının zorlanarak açıldığını fark eden yerli turistler, içeri girince daha büyük şokla karşılaştı.

Tel ile bağlanan kapıdan giren ziyaretçiler, oda mezarı koruma maksatlı örülen beton duvarların hilti ile kırılmış ve duvar fresklerinin rutubetten tamamen dökülmüş olduğunu gördü.

Tarihi rezaletin fotoğrafları ziyaretçiler tarafından sosyal medyada yayımlandı. Görüntüler büyük tepki çekti. Vatandaşlar, mezar odasının definecilere karşı koruma altına alınmasını istiyor.

Hipoje olarak tanımlanan oda mezar, 4. yüzyıl Roma dönemine ait. Freskleriyle Türkiye’deki en değerli hipoje olarak bilinen Erken Hristiyanlık çağının mezar odasının duvarları kare tuğlalarla örülü.

Üstü beşik tonozlu. Mimarî açıdan en önemli özelliği freskleri. Batı duvarında , kapının yanlarında ,başları kapıya dönük , kabarmış biçimde iki tavus kuşu yer almakta. Kapının yanındaki alınlığın yan tarafında birer sülün çizili. Kuzey duvarı palmiye dalı, akantus yaprakları, tepside meyveler, dal ve yapraklarla bezeli. Dalların birinde bir keklik görülüyor.

11.08.2017 bursadabugun.com