Hatay’daki Tell Tayinat Höyüğü’nde 3000 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

3908

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Tell Tayinat Höyüğü kazısında, Geç Hitit kralı Şuppiluliuma’nın eşi Kupapiyas’a ait olduğu düşünülen, 3000 yıllık kadın heykeli bulundu.

Hatay’da 13 yıldır süren Tell Tayinat Höyüğü arkeolojik kazısının bu yıl ki çalışmalarında sona yaklaşıldı. Kanada’nın Toronto Üniversitesi’nden  Prof. Dr. Timothy Harrison başkanlığındaki 20 kişilik ekiple devam eden  çalışmalarda, milattan önce 9. yüzyıldaki Geç Hitit Dönemi’ne ait olduğu belirlenen bir kadın heykeline ulaşıldı.

Kazı ekibi başkanı Prof. Dr. Harrison, “2012 yılında Kral Şuppiluliuma’nın heykelini bulmuştuk. Aynı bölgede yaptığımız çalışmalarda, belden yukarısı korunmuş şekilde bir kadın heykeli bulduk. Kral Şuppiluliuma’nın eşi olma ihtimali oldukça fazla. Anadolu tanrıçası Kubaba’nın heykeli olabilir ancak bu heykel, inografik olarak bakıldığında daha çok bir insanı andırıyor. Son olarak da kraliyet ailesinin ilk atası ya da aileden bir soyluya ait olabilir, bu da bir ihtimal” dedi.

Baş ve gövdeden oluşan, bir kısmı parçalanan heykelin, Kral Şuppiluliuma’nın eşi olduğu tahmin edilirken, kesin sonuç yaklaşık 1 yıl sürecek  çalışmalar sonuncunda belli olacak.

“Bir kadın heykeli bulmak çok değerli”
Heykelin yüz üstü atılmış halde bulunduğunu aktaran Harrison, heykelin antik dönemde parçalanarak bu şekilde atıldığını tespit ettiklerini bildirdi.

Bir kadın heykeli bulmanın kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayan Harisson, “Heykelin orijinal boyutunun 4-5 metre olduğunu  düşünüyoruz. Heykelin çok sayıda parçası da bulundu. Bir restorasyon projesine başlayacağız. Umuyorum ki önümüzdeki günlerde heykelin tamamlanmış halini sunabileceğiz. Tabi bu heykelin kim olduğunu ve neden böyle parçalanarak  atıldığını çok merak etmekteyiz. Bununla ilgili 3 fikrimiz var. Bu heykelin aynı  yerde bulunmasından dolayı Kral Şuppiluliuma’nın eşi olma ihtimali oldukça fazla. Anadolu tanrıçası Kubaba’nın heykeli olabilir ancak bu heykel, inografik olarak  bakıldığında daha çok bir insanı andırıyor. Son olarak da kraliyet ailesinin ilk  atası ya da aileden bir soyluya ait olabilir, bu da bir ihtimal” dedi.

Geç Hitit Dönemi’ne ait bu önemli bulgunun tamamlanmış halini ve neden  parçalandığı gibi konuları yapılacak çalışma sonrasında tanıtıp, açıklayacaklarını dile getiren Harrison, kazı çalışmalarında kendilerine yardımcı  olan Kültür Bakanlığı ve Hatay Arkeoloji Müzesi görevlilerine teşekkür etti.

Öte yandan, aynı kazıda bulunan ve yaklaşık 4 yıldır Hatay Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Kral Şuppiluliuma’nın heykeli ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görüyor.

13.08.2017 t24.com.tr