Karadeniz’de 2500 Yıllık Tekneler Ortaya Çıkarıldı

4416

Karadeniz’in dibinde bazıları 2500 yıllık olan son derece iyi korunmuş çok sayıda gemi kalıntısı bulundu.

Bulgaristan açıklarında dalan su altı arkeoloji ekibi, uzaktan kumandalı araçlar kullanarak dünya çapında ses getiren keşfe imza attı. Bilim insanları su altında tesadüfen 2500 yıllık bir gemi ve 60 ayrı gemi kalıntısı ortaya çıkardı. Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden kaldığı tahmin edilen gemiler Karadeniz’in dibinde oksijen olmadığı için ilk günkü gibi kalmış, hatta ipler bile çürümemiş. Araştırma ekibi, dünya üzerindeki en güzel su altı gemi ve denizcilik müzelerinden birine ulaştıklarını söylüyor.

İpler bile çürümedi
Ekip aslında tarihsel iklim değişikliğini araştırıyordu ancak gemi kalıntıları karşılarına çıktı. Bilim insanları, Karadeniz’in dibinde neredeyse oksijen olmadığı için gemi kalıntılarının ilk günkü gibi kaldığını, hatta ipin bile çürümediğini aktarıyor. Bulunan gemi kalıntılarının çoğu yaklaşık 1300 yıllık. En eskisi ise M.Ö. 400’lü yıllara ait. Tarihi keşif, bölgede 2500 yıl öncesinde gemi inşaatı olduğunu kanıtlıyor. Arkeoloji ekibinin başında yer alan Ed Parker, buldukları şeylerin eşsiz olduğunu belirtiyor: “Keşfettiğimiz bazı gemiler, şimdiye kadar sadece duvar resimlerinde ya da mozaiklerde görülmüştü. Ortaçağ’dan kalma bir ticaret gemisinde, geminin kıçı ve başındaki kuleler hala büyük ölçüde duruyor. Sanki bir filmdeki gemiye bakıyor gibisiniz. Halatlar güvertede, tahtadaki oymalar yerinde. Gemiyi gördüğüm zaman, heyecanım çok arttı.”

Southampton Üniversitesi’nden Prof. Adams, keşifle dünya üzerindeki en güzel su altı gemi ve denizcilik müzelerinden birine ulaşıldığını söylüyor. Bilim insanlarının kullandığı 12 milyon sterlinlik özel su altı ekipmanlarıyla, denizin 2 kilometre altına kadar inilebiliyor.

19.09.2017 denizhaber.com.tr