Herakles Lahdi Antalya Müzesi’nde Ziyarete Açıldı

4429

Perge Antik Kenti’nden yaklaşık 50 yıl önce kaçırılan ve İsviçre gümrüğünde ele geçirildikten sonra Türkiye’ye iade edilen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin Cenevre’de teslim alarak yurda getirdiği lahit Bakan Numan Kurtulmuş tarafından ziyarete açıldı. Herakles Lahidi’nin Perge Antik Kenti’nden 1960’larda kaçırılarak yurt dışına götürüldüğünü dile getiren Bakan Numan Kurtulmuş, lahidin, Türkiye topraklarından kaçırılmış binlerce, belki de daha fazla sayıda eserlerden sadece birisi olduğuna vurgu yaptı. Bakan Numan Kurtulmuş, Batı’da sergilenen bu eserlerin çok az bir kısmının yasal yollarla gittiğine işaret ederek, önemli bir kısmının yasa dışı şekilde kaçırılmış olabileceğini söyledi.

Binlerce Eserin İadesi Sağlandı
İsviçre’nin Cenevre Gümrüğünde 2010 yılında ele geçirilerek Türkiye (Perge) kökenli olduğu tespit edilen Herakles Lahdi’nin Cenevre Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucunda Türkiye’ye iade edilmesine 2015 yılında karar verilmişti. Ancak karşı taraf konuyu üst mahkemeye taşımış ve iade kararına itiraz etmişti. Karşı tarafın temyiz başvurusunu geri çekmesiyle lahdin Türkiye’ye iadesinde bir engel kalmayarak karar kesinleşmişti. İsviçre yetkilileri ile yapılan anlaşma kapsamında lahd Cenevre Üniversitesinde 3 ay süreyle sergilendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Herakles Lahdi ile beraber, 2017 yılında iadesi sağlanan eser sayısı 41’e, 2003 yılından itibaren ise 4 bin 311’e ulaşmıştı. Söz konusu lahit son yıllarda iadesi sağlanan en önemli eserlerden biri.

Herakles’in 12 İşi
Yaklaşık 235 cm boyunda, 112 cm genişliğinde ve 3 ton ağırlığında olan lahit arkeoloji literatüründe ‘Torre Nove’ olarak adlandırılan tipte ‘Küçük Asya Lahit’ grubuna giriyor. Herakles’in 12 işinin üzerinde tasvir edildiği Herakles Lahdi M.Ö. 2’nci yüzyıla tarihlenen bir Roma Dönemi eseri.

1- Nemea Aslanı’nı yenmek.
2- Lerna gölündeki Hydra’yı öldürmek.
3- Artemis’in kutsal hayvanlarından Kyreneia Geyiğini yakalamak. 
4- Erymanthian dağında yaşayan büyük yaban domuzunu diri yakalamak.
5- Augias’ın ahırlarını bir günde temizlemek.
6- Stymphalos’da yaşayan ve o bölgedeki insanların rahatını kaçıran Stymphalian Kuşlarını Athena’ın yardıyla kovmak.
7- Girit’e gidip Poseidon’un Minos’a verdiği azgın Girit Boğası’nı getirmek.
8- Trakya kralı Diomedes’e ait olan dört vahşi kısrağı yakalamak.
9- Amazonlar kraliçesi Hippolyta’dan büyülü kemerini almak.
10- Okeanos’un bir adasında bulunan 3 gövdeli dev Geryoneus’un sığırlarını çalmak.
11- Hesperidler’in altın elmalarını getirmek.
12- Hades’in ölüler ülkesini koruyan Kerberos adlı köpeği yeryüzüne çıkarmak.

24.09.2017 basin.kulturturizm.gov.tr