Antalya’daki İnşaat Kazısında 6 Antik Mezar Bulundu

3068

Antalya’da tarihi Kaleiçi’ndeki Hadrian Kapısı yakınlarında yer alan bir inşaat kazısında Roma dönemine ait 6 tane mezar ve su kanalı bulundu. Müze Müdürlüğü, inşaat çalışmalarını durdurdu.

Antalya’nın Kaleiçi giriş kapılarından Hadrian Kapısı’na yakın bir inşaatın temelinde de antik mezarlara rastlandı. Daha önce otopark olarak kullanılan ve yeraltında 4 katlı otopark, üzeri bina olarak planlanan bir yapı için başlatılan temel kazma çalışmalarında, Antik Dönem’e ait olduğu belirlenen 6 antik mezar ile su kanalı bulundu. Antalya Arkeoloji Müze Müdürlüğü’ne yapılan başvuru üzerine inşaat çalışmaları durduruldu. Antik mezarlarla antik su kanalının bulunduğu alan koruma altına alınırken, konuyla ilgili işlemler Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne devredildi.

Uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde, antik mezarların basamak üzerine konulan lahit şeklindeki podyumlu Roma mezarı olduğu belirlendi. Kaleiçi’nde sadece kralların ve çok önemli isimlerin defnedildiğini anlatan uzmanlar, yerleşim alanı dışındaki bölgede ise, halk mezarlığı oluşturulduğunu, daha önce Doğu Garajı’nda ortaya çıkarılan nekropolle, hemen yakınındaki bu temel kazısında ortaya çıkarılan mezarların büyük olasılıkla birbirleriyle bağlantılı olduğunu kaydetti.

14.10.2017 antalyamagazin.com