Milas’ta Helenistik Döneme Ait 32 Mezar Bulundu

7239

Muğla’nın Milas’ta ilçesindeki kazılarda, Helenistik döneme ait 32 adet mezar ve çanak çömlek üretilen 3 adet fırın bulundu.

Milas’ta Hayıtlı Mahallesi’ndeki 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı’nda kalan bir arsada, 12 yıl önce inşaat çalışmaları için temel kazısı başlatıldı. Temel kazısında arkeolojik kalıntılara rastlanmasıyla birlikte Milas Müzesi başkanlığında kurtarma kazıları başlatıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün bilimsel destekleriyle 700 metrekarelik inşaat temeli alanında yapılan kazı çalışmalarında, 4 yıllık periyotta toplam 32 adet mezar ve 3 adet çanak çömlek üretilen fırın gün yüzüne çıkarıldı.

Sırasıyla 2005, 2006, 2016 ve bu yıl yapılan kurtarma kazılarında ortaya çıkan mermer plaka tekne tipi ve örgü tipindeki mezarları ve içerisinden çıkan eserleri, kemikleri inceleyen bilim insanları, alanın Arkaik Dönem ve Klasik Dönem içerisinde Mylasa Antik Kenti’nin nekropolü olduğunu belirtiliyor.

3 ayrı fırın bulundu
Ayrıca kazılarda, Batı Anadolu’da çok fazla rastlanılmayan tiplerde üç ayrı fırın bulundu. Çalışmalar sırasında arkeologları heyecanlandıran son derece iyi korunmuş haldeki fırınların, Geç Helenistik ve Erken Roma dönemlerinde kullanıldığı düşünülüyor. Bu fırınlarda üretilen çanak çömleklerin arasında ticari amphoralar, lekaneler (leğen), sürahiler, pişirme kapları, su künkleri, döşeme tuğlalara rastlayan arkeologlar,  Helenistik ve Roma dönemlerinde alanın önemli bir üretim merkezi ve bir çömlekçi mahallesi olabileceği öngörüsünde bulunuyor.

19.11.2017 gunaydinmilas.com