Bursa’da Bizans Mezarları Tahrip Edildi

3959

Bursa’da Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu’nde gerçekleştirilen yol çalışması sırasında Bizans dönemine ait mezarlar tahrip edildi.

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu Bursa girişinin sağ tarafından gerçekleştirilen yol çalışması sırasında Bizans dönemine ait antik mezarlar bulunurken, üniversite yönetiminin ve ilgililerin bu durumu Bursa Müze Müdürlüğü’ne haber vermediği ortaya çıktı. Skandal, BİMER’e yapılan bir şikâyetin işleme konmasıyla ortaya çıkarken, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, yapılan incelemede tahrip edilen tarihi eserler ve antik mezarlarla ilgili sorumluluğu olan şahıslarla ilgili Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulması ve ilgili kurumların gereken soruşturmayı yapması yönünde yazı yazdı.

Yol çalışması sırasında ortaya çıktı
Uludağ Üniversitesi Görükle Kampusu’nun Bursa girişinin sağ tarafında bir yol açılması için çalışma başlatıldı. Aciliyeti olmadığı önü sürülen bu yol yapımı için önce burada binlerce 30 yaş üstü fıstık çamı kesildi. Daha sonra iş makineleriyle yol açma çalışmasına girişildi. Ancak kısa bir süre sonra kepçelerin kazdığı bölgede antik bir mezarlık ortaya çıktı. Durum Müze Müdürlüğü’ne haber verilmesi gerekirken, Üniversite yönetimine haber verildi. Buradan lahit alındıktan sonra antik mezarlığın üzeri kepçelerle yeniden kapatıldı. Geçtiğimiz günlerde yolun üstünün asfaltlandığı bildirildi.

02.12.2017 Şehir Medya Haber: Fetih Bağcı