Defineciler Ordu’da Lahit Mezarı Parçaladı

4522

Ordu’nun Kabadüz ilçesi Gümüşdere Mahallesi’nde defineciler tarafından kaçak kazıda ortaya çıkarılarak parçalanmış lahit bulundu.

Mahalle sakinlerinden Serdar Şimşek, lahit mezarına yakın 2 tane Helenistik döneme ait kaya mezarının olduğunu söyledi. Definecilerin her yerde bir şeyler aradığını belirten Şimşek, “Mahallemizde bulunan dik, sarp kayalıklarda bilinen kaya mezarları ve kaçak kazılarda ortaya çıkartılan lahit mezar bence buranın en az 2000 yıllık tarihine ışık tutuyor. Lahit mezara ulaşmak için sur benzeri yapılmış yapıların içinden geçerek ulaşıyorsunuz” dedi.

Lahit mezarının çok sarp kayalık alanda bulunduğunu ifade eden Şimşek, “Bulunan mezarı parçalamışlar. Etrafında birçok küp parçası var. Defineciler her yerde arama yapmış. Tırmanılması imkansız kayaların üst kısmına ulaşabilmek için ağaçlardan merdiven yapmışlar. Burada saklı bir tarih olduğunu düşünüyorum. Bu tarihi gün yüzüne çıkartılabilirse ilimizin ve ilçemizin turizm potansiyelini çok önemli derece de katkı sağlar” şeklinde konuştu. Şimşek, yetkililerce bu alanda araştırma ve inceleme yapılmasını rica ettiğini sözlerine ekledi.

29.11.2017 CNN TURK