İlgisizlik Nedeniyle AVM’de Fotoğraf Sergisi Açtı

2424

İlgisizlikten yakınan Pisidia Antiokheia Antik Kenti kazı ekibi, Isparta’da bir AVM’de antik kent ile ilgili fotoğraf sergisi açtı.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Yalvaç Pisidia Antiokheia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof.Dr. Mehmet Özhanlı, yaklaşık 10 yıldan bu yana kazı yaptıkları antik kente olan ilgisizlik sonucu canlı anlatımlı bir fotoğraf sergisi açtı. Özhanlı, Isparta’nın en kalabalık yerinde açtıkları sergide öğrencilerinin gönüllü olarak görev aldığını ifade ederek, amaçlarının birçok tarihi zenginliğe sahip olan Isparta’da arkeolojiye dikkat çekmek olduğunu söyledi. Bu fikrin, yaklaşık 10 yıldır kazı yaptıkları bölgeye olan ilgisizlik sonucu ortaya çıktığını anlatan Özhanlı, “Bu fikir, biraz da bizim kızgınlığımızdan çıktı, insanların ilgisizliğinden. Orada 6 ay kazı yapıp da, hiç kimsenin gelip de ‘siz ne yapıyorsunuz’ diye sormaması bu sergiyi teşvik etti. Bundan dolayı, ‘biz ne yapabiliriz’ diye düşündüğümüzde, Isparta’daki en kalabalık mekanı seçtik ve kazıyı buraya getirdik” dedi.

“Antiokheia, Hristiyan dünyası için önemli kentlerden bir tanesi”
Bakanlar Kurulu kararıyla 2008 yılından bu yana üniversite adına antik kentte kazı çalışmaları yaptıklarını anlatan Prof.Dr. Mehmet Özhanlı, Hristiyan dünyası için oldukça büyük bir öneme sahip olan antik kent hakkında bilgiler verdi. Özhanlı, “Isparta’nın Yalvaç ilçesinde bulunan Pisidia Antiokheia Antik Kenti, Helenistik Dönem dediğimiz milattan önce 3.yüzyılda Seleukos Kralı 1. Antiokhos tarafından kurulmuş bir kent. Helenistik Dönem’de önemli bir kent olmakla birlikte, esas önemini Roma Dönemi’nde görüyoruz. Özellikle İmparator Augustus’un kenti kolonileştirmesi ve 46 yılında Aziz Paulos’un kenti ziyaret edip, daha sonra 325’teki konsüle hac merkezi olmasından dolayı Antiokheia Hristiyan dünyası için önemli kentlerden bir tanesi” diye konuştu.

Antik kenti vatandaşların ayağına getirdiler
Yaklaşık 50 fotoğrafın yer aldığı sergide, bugüne kadar Pisidia Antiokheia’da bulunan tarihi eser ve buluntuların yer aldığını belirten SDÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Özhanlı, “İstedik ki; Antiokheia’yı Ispartalıların ayağına getirelim. Çünkü, Ispartalıların antik kentlere ilgisi olmadığını yaklaşık 15 yıllık tecrübemden biliyorum. Bundan dolayı böyle bir sergi açmayı düşündük. Bize destek veren üniversitemize ve olanağı sağlayan AVM yönetimine teşekkür ediyoruz” dedi.

“Öğrenciler, 6 ay boyunca çıkardıkları eserleri bu sergide insanlara anlatıyor”
Isparta’da arkeolojik zenginliğin fazla olmasına rağmen vatandaşların bu tür konulara ilgisiz olduklarına dikkat çeken Özhanlı, ilk kez böyle bir serginin açıldığını belirterek, “Bu bir ilk. Ben 27 yıldır arkeolojide çalışıyorum ve Avrupa’nın da hemen hemen her yerini gezdim. Ancak Isparta’da edindiğim tecrübe; Ispartalıların bu kadar arkeolojik zenginlik olmasına karşın çok ilgisiz oldukları. Ücretsiz rehberlik yapmama karşın, rehberlik talebinde bulunmadıklarını görüyoruz. Bir kazı ekibi olarak biz orada her yıl 6 ay çalışıyoruz, bulduğumuz eserler müzenin deposuna kaldırılıyor ve orada kalıyor. Birçok insan bu eserleri görmüyor. Bizim insanımızın aklı gözündedir. Bundan dolayı istedik ki; antik kenti buraya getirelim ve insanlar görsünler. Tabii, anlatmadan da bunların anlaşılması çok zor. Sağ olsun öğrencilerimiz özveride bulunuyorlar. Sergi burada 3 gün boyunca açık kalacak. Yaklaşık 30 kişilik bir ekiple biz, bu öğrencilerimizle birlikte çıkardığımız eserleri kişilere tek tek tanıtarak, en azından arkeoloji ve tarihe biraz merak uyandırma gayreti içerisindeyiz. Tamamen gönüllülük işi bu. Bunun devamı da gelecek ve başka yerlerde de bunu yapacağız. Bir şekilde bunu Ispartalıya biz öğreteceğiz” şeklinde konuştu.

11.12.2017 Milliyet