Mısır’da 18. Hanedanlığa Ait 3500 Yıllık İki Mezar Keşfedildi

5002

Mısır Luksor’daki Dra ‘Abu el-Naga kentinin nekropolünde 18. Hanedanlığına ait iki ayrı firavun mezarı bulundu. Bulunan mezarda ayrıca farklı boylarda tahta heykeller ve ahşap maske de ortaya çıktı.

Mısırlı yetkililer iki antik mezarın ülkenin sıkıntılı turizm sektörünü canlandırmaya yönelik çabalarına yardımcı olacağını umduğunu söyledi. Nil Nehri’nin batı kıyısı, Mısır tarihinin farklı hanedan dönemlerinde yapılmış, genellikle soylulara ve devletin üst kademe yöneticilerine ait antik mezarlar ve tapınaklarıyla biliniyor.

Eski Eserler Bakanı Halid el-Anani, “Gerçekten olağanüstü bir gün. 18. Hanedanlığın (M.Ö. 1550-1292) özel mezarları zaten biliniyordu, ancak bu iki mezara ilk kez giriliyor” dedi.

Bakanlık, mezarlardan birinin kerpiç ve taş duvarlarla çevrili bir avlusu olduğunu ve dört yan odaya ayrılan altı metre derinliğinde bir mezarlığı içerdiğini söyledi. Buranın içinde bulunan eserlerin çoğunlukla tahta tabut parçaları olduğu kaydedilirken, duvar yazıtları ve resimlerin, 18.  hanedanlıkta hüküm sürmüş iki firavun Kral II. Amenhotep ve Kral IV Thutmose’un hükümdarlık dönemlerine ait olduğu ileri sürüldü.

Diğer mezarın dikdörtgen yapılı bir salona açılan beş kapısı ve mezarın kuzey ve güney taraflarında iki mezar boşluğu bulunuyor. Burada bulunan eserler arasında cenaze konileri, boyalı tahta cenaze maskeleri, kil taşlar, yaklaşık 450 heykelcik ve muhtemelen üst düzey bir yetkiliye ait olan keten ile sarılmış bir mumya var. Bakanlık, tavana oyulmuş kabartmaların Kral Thutmose ismini taşıdığını da açıkladı.

2017 yılının başından bu yana Eski Eserler Bakanlığı, aynı bölgede ve aynı hanedandan olan ve eski Mısır tanrısı Amun’a ithaf edilen kraliyet kuyumcularının mezarları da dahil olmak üzere, Mısır’ın çeşitli illerinde bir dizi keşif yaptı.

10.12.2017 Milliyet