Bandırma’daki Tümülüs Yapılaşma Nedeniyle Tehdit Altında

3383

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki bulunan ve Kyzikos Antik Kenti sınırları içinde kalan tümülüs, çevresindeki yoğun yapılaşma nedeniyle tehdit altında.

Bandırma ilçesinin Paşakent Mahallesi’nde, Bandırma-Erdek karayolunun arkasında yer alan tümülüsün çevresi, her geçen gün binalarla doluyor. Bandırma Arkeoloji Müzesi tarafından tescil edilen tümülüsün çevresinin imara açık olup binalarla tamamen kuşatılmasına tepki gösteren vatandaşlar, yetkilileri uyarıyorlar. Bazı vatandaşlar ise inşaat çalışmaları sırasında topraktan insan kemikleri çıktığını söylüyor.

‘Tümülüs daha önce hiç açılmamış’
Tümülüsün M.Ö. 3. yüzyıla ait olabileceğini söyleyen Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Öztürk, “Tümülüs, Kyzikos Antik Kenti sınırları içinde bulunuyor. Ama asıl tarih, tümülüsün açılıp içindeki mezarın ortaya çıkmasıyla kesinleşecektir” dedi.

Erdek’teki Kyzikos Antik Kenti kazıları yürüten Erzurum Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurettin Koçhan ise, “Bandırma’daki bu tümülüs, benim hâlen kazı yaptığım Kyzikos’un sınırları içinde olmasına karşın benim sorumluluk alanım dışında kalıyor. Bugüne kadarda hiç açılmamış. Büyük bir olasılıkla da açıldığında çok önemli bir tarih olayı ile karşılaşabiliriz” şeklinde konuştu.

Öztürk ve Koçhan ayrıca tümülüsün çevresinde yasalara uygun bir şekilde koruma bandı oluşturulması ve yapılaşmaya çok sınırlı izin verilmesi gerektiği vurguladı.

26.12.2017 Yeni Erdek Gazetesi Haber: Önder Balıkçı