Göbeklitepe’ye 1 Milyon Ziyaretçi

7291

Dünya’nın en eski tapınak merkezi kabul edilen ve tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbekli Tepe’nin, tamamlanan çatı koruması sayesinde bu yıl 1 milyon ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO), ‘Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki varlıklar arasında bulunan, dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbekli Tepe’deki kazılar devam ediyor. UNESCO adaylığı için son hazırlıkların yapıldığı Göbekli Tepe’nin, uzun yıllar daha iyi korunması ve sağlıklı kullanılması için de yürütülen yaklaşık 4 bin metrekarelik çelik çatı çalışması tamamlandı.

Üst çatı çalışmaları nedeniyle geçen yıl geçici olarak ziyarete kapatılan alan, çalışmaların tamamlanması üzerine yeniden açıldı. Ziyaretçiler, koruma çatısı sayesinde bölgeyi rahatça gezip eserleri net bir şekilde görebiliyor. Göbekli Tepe’nin yeniden ziyarete açılmasıyla bölgede turizm sezonun hareketli geçeceği öngörülüyor.

Göbekli Tepe
Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995’ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, neolitik döneme ait boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan, yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar bulundu.

Kazılarda aynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12000 yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarıldı.

01.03.2018 ntv.com.tr