Adana’da Bir Evin Bahçesinde 1600 Yıllık Mozaik Bulundu

4018

Adana’da bir vatandaşın tapulu arazisinde yaptığı kazıda, Roma dönemine ait olduğu düşünülen 1600 yıllık mozaik ortaya çıktı.

Adana’nın Hamamköyü Mahallesi’nde yaşayan 3 çocuk babası Serkan Biçer, evinin arkasındaki alanda tuvalet çukuru açmak için kazıya başladı. Yaklaşık 1 metre derinlikte renkli taşlara rastlayan Biçer, durumu eşi Yasemin Biçer’e anlatıp, tarihi eser olabileceğini düşünerek jandarmaya haber verdi.

Alan 1600 yıllık geçmişe sahip
Adana Müzeler Müdürlüğü’nden arkeologlarla gelen jandarma ekibi inceleme yaptı. Arkeologlar, mozaiklerin Roma dönemine ait olabileceğini, alanın 1600 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi. Bunun üzerine jandarma, kalıntıların bulunduğu alanın çevresine kamera sistemi yerleştirerek koruma altına aldı.

”Tapulu arsamıza tuvalet çukuru kazmak istedim”
Arsa sahibi Serkan Biçer, “Tapulu arsamıza tuvalet çukuru kazmak istedim. Kazarken, bazı renkli taşlara rastladım. Kazdıkça daha farklı desenler ortaya çıkmaya başladı. O da desenleri ve renkli taşları görünce şaşırdı. Bunların tarihi değerinin olduğunu söyleyerek jandarmaya haber verdik. Gelen görevliler önümüzdeki günlerde burada yaklaşık bir dönüm arazi üzerinde kazı çalışmasının yapılacağı ve bu kazıdan sonra daha net bir bilgi elde edileceğini söyledi” dedi.

06.03.2018 haberler.com