Bakanlıktan Göbeklitepe Açıklaması

3200

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Göbekli Tepe’de yürütülen tüm çalışmaların Bakanlık gözetimi altında gerçekleştirildiği söyledi. Bakanlık, “İddialar mesnetsiz ve bilimsellikten uzaktır”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bir süredir özellikle sosyal medyada yer alan “Göbekli Tepe Ören Yeri Yol Islahı ve Yaya Yolu Güzergahı Revizyonu” ile ilgili asılsız, maksatlı paylaşım ve haberlere ilişkin kamuoyunun bilgilendirilmesi gereği doğduğu ifade edildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Göbekli Tepe’de gerçekleştirilen tüm çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı gözetimi altında yapılmaktadır. Sosyal medya paylaşımlarında ve bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde iddia edildiği gibi, alandaki tarihi yapılara zarar verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. İddialar mesnetsiz ve bilimsellikten uzaktır. Bakanlığımız, en kısa sürede uzmanlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetle Göbeklitepe’deki çalışmaları yerinde inceleyerek, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu kamuoyunun bilgisine sunacaktır”

“Beton dökülmüş olsaydı kıyameti koparırdık”
Göbekli Tepe Derneği Başkanı Yusuf Sabri Dişli ise, “Burada yürütülen çalışmaları bizler de yakından takip ediyoruz. Eğer gerçekten tarihi alana bir beton dökülmüş olsaydı bizler de kıyameti koparırdık” dedi.

21.03.2018 Anadolu Ajansı / Doğan Haber Ajansı