Çatalhöyük’te Bulunan Eserlerin Bazıları Sahte Olabilir

3126

İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük’le ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre Çatalhöyük’teki duvar resimlerinden bazıları Mellaart tarafından yapıldı ve çizimler gerçek değil.

Luwian Studies Başkanı Jeoarkeolog Eberhard Zangger, 2012’de hayatını kaybeden arkeolog James Mellaart’ın Çatalhöyük’te bulduğu ve’ çok önemli keşif’ olduklarını iddia ettiği duvar resimleri ile çizimlerin gerçek olmadığını bunları Mellaart’ın kendisinin yaptığını söyledi. Zangger, bu çizimlere ait eskizleri Mellaart’ın Londra’daki evinde bulduğunu da iddia etti. Zangger, ünlü arkeolog Mellaart’ın Afyon Beyköy’deki bazı bulgularıyla ilgili de aynı şüpheyi taşıdığını söyledi.

İddia bilim ve uzay çalışmalarının yanı sıra dünya çapındaki arkeolojik araştırma ve bulgularla ilgili yazı ve haberler yayımlayan ‘LiveScience’ adlı web sitesinde yer aldı. Burada yayımlanan bir habere göre İngiliz arkeolog James Mellaart ölmeden önce,  Afyon Beyköy’deki antik Yunan dönemi araştırmalarına ilişkin bazı bulgularının kendisi öldükten sonra yayımlanmasını İsviçreli jeoarkeolog Zangger’den istedi. Zangger de Mellaart’ın Londra’daki dairesinde ondan kalanlar üzerinde bir araştırma yaptı. Zangger’ün iddiasına göre dairede Mellaart’ın Çatalhöyük’te keşfettiğini iddia ettiği duvar resimlerinin çizimleriyle kazınmış şist parçaları da buldu.

“Çatalhöyük resimlerinin kaçı sahte bilmiyoruz”
Zangger’in haberde yer alan beyanlarına göre Mellaart,  Çatalhöyük duvar resimlerini ilk olarak 1962 yılında Arkeoloji dergisinde yayınladı ve ilerleyen yıllarda daha da fazla örnek yayınladı. Mellaart’ın yayınlarda anlattığı bazı duvar resimleri sadece çizimlerden oluşuyordu ve gerçek fotoğraflar içermiyordu. Bunların arasında Çatalhöyük’te patlayan bir volkanı tasvir eden duvar resmi de var. Zangger’e göre Çatalhöyük duvar resimlerinden kaç tanesinin sahte olduğu belirsiz.

“İntikam almak istemiş olabilir”
Zangger, “Mellaart yayınlanan gerçekler, yayınlanmamış veri ve hayal gücünün bir karışımını oluşturdu. Bunları ayırt etmek neredeyse imkansız. Hala yaşamak için yarım yüzyılı vardı. Bu süre zarfında, giderek hayali bir dünyaya girmiş gibi görünüyor. Belki de meslektaşlarını bu alanda yanıltarak misillemeyi istemişti” dedi.

Çatalhöyük’te kazılar devam ediyor
Çatalhöyük’te şu anda kazı yapan Ian Hodder ise durum hakkında yorum yapmayı reddetti.

Mellaart, daha önce çalınan eserleri satmaya çalışan kaçakçılara yardım etmekle de suçlanmış ve Türkiye’de kazı yapmaktan men edilmişti.

19.03.2018 Milliyet