Celal Bayar Üniversitesi Kampüsü’ndeki Kutsal Alan Gün Yüzüne Çıkacak

2246

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü sınırları içerisinde olan ‘Kutsal Alan’ gün yüzüne çıkıyor.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü’nde antik döneme ait alan için ilk çalışma Nisan ayında yapılacak. Aigai Antik Kenti’nin Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin, antik çağda “Kutsal Alan” olarak kullanılmış olabileceğini düşündükleri alanın yapılacak çalışmaların ardından tarihe ışık tutacağını söyledi. Yaklaşık 3 yıl sürmesi planlanan kazı çalışmaları, Manisa Müzesi Müdürlüğü ile Manisa CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü işbirliğinde yapılacak.

İlk olarak alanın mimari çizimleri yapılacak
2500 yıl öncesine dayanan tarihi bulgulara rastladıklarını alanın antik çağda “Kutsal Alan” olarak kullanılmış olabileceğini düşündükleri belirten Aigai Antik Kenti’nin Kazı Heyeti Başkanı ve Manisa CBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Sezgin, “Nisan ayında başlatılması planlanan çalışmalarda öncelikle alanın temizlenmesi ve kültür varlıklarının tespiti gerçekleştirilecektir. Kalıntılar fotoğraflanıp mimari çizimleri yapılarak kayıt altına alınacaktır. Alanda yapılacak çalışmalar tarihe ışık tutacak” dedi.

Kampüste arkeopark alanı oluşturması hedeflendi
Çalışmaların tamamlanmasının ardından kampüs içinde bir arkeopark alanının oluşturulmasını hedeflediklerini kaydeden Sezgin, alan hakkında bilgi vererek, şöyle devam etti: “Arkeolojik alanın en üst noktasında dikdörtgen planlı oldukça büyük bir yapıya ait kalıntılar yer almaktadır. Yapıya ait duvar temelleri yaklaşık 1 m. kalığındadır ve orthostatik olarak örülmüştür. Yüzeyde izleri kısmen görülen yapının doğu-batı doğrultulu olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu yapının etrafını kuşatan ve tepenin kenarlarını dolaşan duvarların izleri halen seçilebilmektedir. Özellikle doğu ve kuzey bölümleri açıkça görülebilmektedir. Bu görüntüsü itibariyle kutsal bir yapının etrafını çeviren bir temenosyani çevre duvarı izlenimi vermektedir”

19.03.2018 45haber.com