Patara’da 2000 Yıllık Yunus Kabartması Bulundu

4563

Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’nde yürütülen kazı çalışmalarında Roma İmparatoru Neron tarafından yaptırılan deniz fenerine ait 2000 yıllık yunus kabartması gün yüzüne çıkarıldı.

Bütün halde bulunan kabartmanın koruma altına alındığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Patara Deniz Feneri’nin üzerinde duran bir parça. İmparator Neron’un adını taşıyan yazıtın bulunduğu bölgede ortaya çıkarıldı” dedi.

‘Uğur amaçlı yapılmış’
Deniz fenerinin restorasyonu için proje çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Işık, “İmparator Neron, deniz feneri üzerine yazdırmış olduğu kitabede diyor ki ‘Ben bu feneri denizcilerin selameti için yaptırdım’. Yunus da denizcilere eşlik eden bir canlı olduğu için uğur amaçlı olarak yapılmış” dedi.

Benzeri yok
Patara’da devam eden kazıların Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gözetiminde devam ettiğini dile getiren Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram ise, “2000 yıllık eşi olmayan bu kabartma, deniz fenerinin en önemli parçalarından bir tanesi. Bu eserin bütün olarak gün yüzüne çıkarılması nedeniyle mutlu ve heyecanlıyız. Bölgedeki kazı çalışmaları da büyük bir dikkatle devam ediyor” diye konuştu.

İmparator Neron kimdir?
54-68 yılları arasında Roma İmparatorluğu’nu yöneten Neron, saltanatı boyunca dikkatini daha çok diplomasi, ticaret ve imparatorluğun kültürel sermayesinin artırılması üzerine yöneltmiştir. Tiyatrolar yapılmasını emretmiş ve atletizm yarışmaları düzenlemiştir. Saltanatı sırasında, Part İmparatorluğu ile başarılı bir savaş yapılmış ve ardından barış müzakereleri yürütülmüş, 60–61 arasındaki Britinya İsyanı bastırılmış ve Yunanistan’la diplomatik bağlar güçlendirilmiştir. 68 yılında bir askeri darbe ile devrilen Neron, Roma Senatosu’nun idam tehdidi altında, kâtibi Epaphroditos’un yardımıyla kendini öldürmek zorunda kalmıştır.

29.03.2018 Hürriyet Haber: Salim Uzun