40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu Programı Açıklandı

2875

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 7 – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan 40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu’nun programı açıklandı.

2018 Troia Yılı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin işbirliğiyle 40. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sonuçları Toplantısı 07-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Çanakkale’de yapılacak.

Bakanlık bünyesinde 2017 yılı itibari ile müze kurtarma kazıları hariç Bakanlar Kurulu Kararlı 112 Türk kökenli ve 29 yabancı kökenli bilimsel kazı projesi ile 94 Türk kökenli ve 8 yabancı kökenli araştırma projesi yürütülmektedir. 2006 yılından sonra Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ikinci kez ev sahipliği yapacağı toplantı süresince Türkiye’de 2017 yılında bakanlığın izniyle Türk ve Yabancı bilim insanlarınca gerçekleştirilen arkeolojik kazılar, yüzey araştırmaları ve arkeometrik çalışmalara ilişkin üçyüzün üzerinde bildirinin sunulması bekleniyor.

ABD, Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada ve Polonya gibi çeşitli ülkelerden çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanının katılacağı ve geniş bir izleyici grubu tarafından takip edilecek olan sempozyum arkeoloji meraklıları ve öğrencileri için yeni bilgiler, kazı başvuruları için ilgili kişilerle kişisel olarak tanışma fırsatı bulabilmeleri ile ön plana çıkması bekleniyor.

Sempozyum programına ulaşmak için tıklayınız.