Abhazya’da Balıkçılar Helenistik Küp Buldu

2037

Abhazya’da balıkçılar Helenistik döneme ait olduğu tahmin edilen küpler buldu. Balıkçılar, tarihi eserleri Abhazya devletine teslim etti.

Abhazya’nın başkenti Sohum açıklarında tekneleriyle balık avı yapmak için denize ağ atan balıkçılar, ağların çekilmesi sırasında bazı küplerin ağlarına takıldığını fark etti.

Geminin mürettebatı küplerin önemli olabileceğini düşünerek Abhazya Arkeoloji Müzesi’ne götürdü. Burada kayıt altına alınan küpler üzerinde araştırma yapıldı. Yapılan araştırmalar neticesinde bu küplerin M.Ö. 6. yüzyılda, Abhazya’da var olan Diaskurya krallığı ile Helenistik döneme ait olduğu anlaşılan küplerin tahıl ürünlerinin muhafazası için kullanıldığı tespit edildi.

İki adet küpün işlemlerin tamamlanmasından sonra resmen Abhazya Devlet Müzesi envanterlerine gireceği öğrenilirken, Abhazya açıklarında deniz diplerinde bu gibi tarihi eserlerin son dönemlerde sık sık açığa çıkmaya başladığı vurgulandı. Ocak ayı içerisinde de tarihi eser gömüsü bulan bir Abhazya vatandaşı tüm tarihi eserleri devlete teslim etmişti.

08.05.2018 denizhaber.com.tr