Bayburt’ta Roma Garnizonuna Ait Kalıntıları Bulundu

2903

Bayburt’ta, Roma dönemine ait askeri garnizon olarak kullanıldığı düşünülen bir alanla beraber duvar kalıntıları bulundu.

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri, kentte yürüttükleri yüzey araştırması kapsamında, Gümüşhane’deki Satala Antik Kenti’ne benzeyen 5 hektarlık arkeolojik alan keşfetti. Merkeze bağlı Yeniköy’e yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunan, geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan kalıntıların yer aldığı alanda araştırma başlatıldı.

İlk etapta yaklaşık 15 metre uzunluğunda duvar, iç ve dış duvarlar, düz, orta tarafı dolgu, moloz taş ve harçsız duvar örgüsü belirlendi. 3 metre olan duvarın kalınlığının savunma yapısı olduğu değerlendirildi.

Roma İmparatorluğu döneminde askeri garnizon olarak kullanıldığı değerlendirilen alanda Müze Müdürlüğü ekipleri, bulguları tespit ederek, tescilleyeceği alanda kazı çalışması başlatacak.

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem, 5 hektarlık alanda Roma İmparatorluğu’nun askeri garnizon olarak kullanıldığı Gümüşhane’deki Satala Antik Kenti’ne benzeyen bir arkeolojik alan tespit ettiklerini belirterek, savunma mimari yapısı olan kanıtlarla karşılaştıklarını söyledi.

Prof. Dr. Çiğdem, bölgede geniş çaplı araştırma yapmak istediklerini de ifade etti.

28.05.2018 CNN TURK